fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy import usług musi być odpłatny

Adobe Stock
Zdarza się, że polscy podatnicy nabywają usługi od zagranicznych podmiotów, nie płacąc wynagrodzenia z tego tytułu. Zgodnie z powszechną praktyką takie transakcje nie są uwzględnianie w ich rozliczeniach VAT.

W świetle przepisów ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski. Z uwagi na to, w praktyce, przedsiębiorcy nabywający usługi od zagranicznych podatników są zasadniczo zobowiązani do rozliczenia VAT z tytułu świadczonych na ich rzecz usług, tj. z tytułu tzw. importu usług.

Nierozpoznanie importu usług przez polskiego podatnika może pociągać za sobą negatywne konsekwencje finansowe. Jeżeli bowiem w trakcie kontroli podatkowej organ stwierdzi, że mimo obowiązku import usług nie został rozliczony, to podatnik może zostać zobowiązany do zastosowania tzw. szyku rozstawnego, tj. do wykazania:

- kwoty podatku należnego w drodze korekty deklaracji VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w VAT z tytułu importu usług, natomiast

- kwoty podatku n...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA