Monika Bilska

Obowiązek stosowania e-faktur odroczony o kolejny rok

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) stanie się obligatoryjne od 2024 roku – tak wynika z projektu decyzji derogacyjnej Rady UE.

Kiedy trzeba zapłacić VAT od sprzedaży nieruchomości

Odpłatne zbycie budynku czy gruntu przez osobę fizyczną będącą przedsiębiorcą może być obciążona podatkiem od towarów i usług tylko wówczas, gdy sprzedawca występuje w tej transakcji jako podatnik.

Czy import usług musi być odpłatny

Zdarza się, że polscy podatnicy nabywają usługi od zagranicznych podmiotów, nie płacąc wynagrodzenia z tego tytułu. Zgodnie z powszechną praktyką takie transakcje nie są uwzględnianie w ich rozliczeniach VAT.

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: odroczenie podatku od nieruchomości

Czy firma może wystąpić o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości pomimo, że gmina nie podjęła uchwały w tym zakresie?

Zwrot kosztów za jazdę własnym autem bez PIT

Świadczenie w postaci zwrotu kosztów użytkowania samochodu prywatnego do celów służbowych nie powinno stwarzać dla pracownika przychodu ze stosunku pracy.

VAT: mechanizm odwrotnego obciążenia w branży budowlanej

Oszustwom na gruncie VAT na rynku usług budowlanych miał przeciwdziałać mechanizm odwrotnego obciążenia. Zabrakło jednak jasnych wyjaśnień, jak stosować nowe regulacje.