fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: mniejsza biurokracja w rozliczeniach

AdobeStock
W przyszłym roku zmniejszymy biurokrację w rozliczeniach podatku od towarów i usług – zapowiada resort finansów.

Wprawdzie zapowiedziane zmiany nie oznaczają obniżki podatku z 23 do 22 proc. (co politycy rządzącej partii już obiecywali), ale ma się zmniejszyć inny ciężar. Propozycje Ministerstwa Finansów idą ku skróceniu czasu na rozliczanie tego podatku. Taki właśnie efekt ma nastąpić dzięki zmniejszeniu wymogów biurokratycznych.

Łatwiejsze korekty

Redukcja biurokracji ma być najbardziej widoczna w rozliczaniu faktur korygujących. W tych obniżających kwotę do zapłaty nie będzie już warunku uzyskania potwierdzenia ich otrzymania przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Wystarczy, by z dokumentacji posiadanej przez podatnika wynikało, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego.

W fakturach korygujących in plus będzie możliwe rozliczanie ich w deklaracji za okres, w którym korekta zostanie dokonana. Dotychczas istniały rozbieżności w praktyce i orzecznictwie, za jaki okres należy taką korektę uwzględniać.

Ujednolicone kursy

Dużym ułatwieniem dla księgowych może być też ujednolicenie kursów walut stosowanych do rozliczeń VAT i podatków dochodowych. Dziś bywają one różne, zwłaszcza gdy faktura za usługę jest wystawiona w innym terminie niż wykonanie usługi. Dla celów CIT stosuje się bowiem kurs z dnia poprzedzającego wykonanie usługi, a dla VAT – z dnia poprzedzającego wystawienie faktury.

Korzystniejsze będą też rozliczenia firm eksportujących towary. Dla zastosowania stawki zerowej od zaliczki w eksporcie termin wywozu towarów będzie wydłużony z dwóch do sześciu miesięcy. Ma to rozwiązać problem m.in. dostaw długoterminowych, w których zaliczka jest płacona wcześnie, nawet przed wyprodukowaniem towaru.

Termin do odliczenia VAT z faktur za nabycie ma być wydłużony z trzech do czterech miesięcy (przy rozliczeniach realizowanych co miesiąc). Ma to wyeliminować częste i uciążliwe składanie deklaracji korygujących. Ułatwienia będą też w usługach noclegowych. Zniknie zakaz odliczenia dla podatników nabywających takie usługi w celu ich odsprzedaży. Ułatwi to rozliczenia m.in. w grupach kapitałowych, gdy np. jedna ze spółek organizuje konferencję dla uczestników z całej grupy, po czym rozlicza ją z innymi spółkami.

Zostanie zwiększony z 10 do 20 zł limit na prezenty o małej wartości, od których nie trzeba płacić podatku. MF zaznacza, że ten limit będzie przybliżony do średniej UE w podobnych przypadkach.

Reforma po audycie

Ministerstwo nazwało swoje plany SLIM VAT. Wprawdzie angielskie słowo „slim" oznacza tyle co smukły lub cienki, ale wiceminister Jan Sarnowski objaśnił to inaczej.

– To akronim utworzony ze słów simple, local and modern. Oznacza podatek prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje. Jest to też podatek nowoczesny, w którym wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych i e-usług administracji łączy się ze zmniejszaniem obowiązków ciążących na podatnikach – mówił na konferencji prasowej. Jak zaznacza MF, zmiany są wynikiem „prowadzonego przez MF audytu przepisów, mającego na celu dostosowanie ich do warunków działania małego i średniego biznesu".

Na razie MF przedstawiło swoje plany w modnej ostatnio formie prezentacji na slajdach (są dostępne na stronie internetowej resortu). Projekt ustawy z konkretnymi propozycjami nowych rozwiązań ma być ujawniony już w najbliższych dniach. MF chce, by nowela ustawy o VAT została uchwalona jeszcze w tym roku i weszła w życie w pierwszych miesiącach 2022 r.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Aleksandra Kalinowska, doradca podatkowy, partner w kancelarii Andersen Tax & Legal

Zaproponowane zmiany w VAT wydają się korzystne dla przedsiębiorców. Usuwają bowiem uciążliwe formalności, związane np. z potwierdzaniem otrzymania faktur korygujących. Takie wymogi może miały rację bytu jeszcze kilka lat temu, ale dziś, gdy administracja skarbowa dzięki systemowi JPK wie wszystko o obiegu faktur, są zbędne. Zniesienie tego wymogu poprawi również płynność finansową firm, gdyż nie będą musiały czekać na otrzymanie potwierdzenia faktury korygującej, żeby obniżyć VAT należny. Sporym problemem dla działów księgowości i informatyki w wielu firmach jest stosowanie różnych kursów walut dla podatków dochodowych i VAT. Z różnymi kursami nie dają sobie rady nawet zaawansowane systemy księgowe, takie jak SAP czy Oracle. W praktyce konieczne były kosztowne dostosowania systemów, by rozpoznawać różne kursy walut.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA