Walsh: ludzie w kancelariach prawniczych wciąż są potrzebni

Sztuczna inteligencja nie zabierze miejsc pracy w kancelariach prawniczych, może wręcz stworzyć nowe – twierdzi Mike Walsh, prawnik i futurolog pochodzący z Australii.

Aktualizacja: 17.09.2019 12:13 Publikacja: 17.09.2019 08:34

Walsh: ludzie w kancelariach prawniczych wciąż są potrzebni

Foto: 123rf

Rz: Czy sztuczna inteligencja w kancelariach prawniczych zabierze miejsca pracy młodym prawnikom? Powtarzalne proste czynności, które dotychczas wykonywali często młodzi stażyści, wykonuje coraz częściej robot.

Mike Walsh: Nie ma prostej zależności między automatyzacją i zatrudnieniem. Technika raczej zmienia róże zawody, niż je likwiduje. Kariera młodego prawnika będzie wyglądała jednak inaczej niż kogoś, kto studiował prawo dziesięć lat temu lub wcześniej. Ważne staną się, bardziej niż kiedyś, umiejętności obsługi programów komputerowych przeznaczonych dla prawników, a nawet umiejętności programistyczne. Podobnie było kilkadziesiąt lat temu w przemyśle włókienniczym. Dokonała się rewolucja, bo maszyny zastąpiły ręczną produkcję tkanin. Ale dzięki temu odzież potaniała, a ludzie zaczęli kupować więcej ubrań, więc w fabrykach wciąż byli potrzebni pracownicy. Technika może – tak jak wtedy – kreować nowe miejsca pracy i nowe zawody. Po prostu ludzie używający komputerów i nowoczesnego oprogramowania będą mieli przewagę nad tymi, którzy ich nie używają.

Czytaj także: Nowoczesne technologie w świecie prawników - debata w "Rzeczpospolitej"

Czy prawnicy powinni przekonywać klientów: kupujcie od nas usługi, bo używamy sztucznej inteligencji?

Kancelarie używające takich technologii przyciągną klientów, którzy też mają nowoczesne podejście, zakładające automatyzację procesu usługowego. Obserwuję, że np. nowoczesne biura architektoniczne używające komputerowych algorytmów do projektowania budynków mają zamówienia od firm oferujących nowe technologie informatyczne. Myślę, że nastąpi symbioza: prawnicy i ich klienci będą się wzajemnie inspirowali do unowocześniania swojej pracy i stosowania komputerowych algorytmów.

Gdzie leży granica automatyzacji pracy? Są przecież sytuacje w pracy prawnika, na które komputer nie jest zaprogramowany i potrzebna jest ludzka decyzja.

Ta granica się wciąż przesuwa. Maszyny umieją coraz więcej, bo ich oprogramowanie jest coraz doskonalsze, oparte na coraz większych doświadczeniach ludzi. Dzięki temu komputer może już nie tylko wyszukiwać określone klauzule w umowach, ale wręcz jaki będzie wyrok sądu w konkretnym składzie sędziowskim i z konkretnymi pełnomocnikami stron. Oczywiście ludzki czynnik w podejmowaniu decyzji jest częścią sztuki zarządzania firmą, także prawniczą. To ważne zwłaszcza w sytuacjach nietypowych, których nie zaprogramowano w odpowiednim algorytmie.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku