fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Najbardziej pożądani pracodawcy - kancelarie prawnicze - raport firmy Antal

Fotolia
71 firm – tylu laureatów znalazło się w najnowszym rankingu „Najbardziej pożądani pracodawcy” przygotowanym przez firmę headhunterską Antal. Wśród nich są cztery kancelarie prawnicze.

Jak wynika z raportu, trzy najistotniejsze silne strony pożądanych pracodawców, to wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz innowacyjność. Tuż za podiumznalazły się wysokość wynagrodzenia i stabilność zatrudnienia (ta ostatnia ex aequo z możliwością szkolenia).

W porównaniu do poprzednich edycji badania widoczny jest trend bardziej kompleksowego analizowania tak atmosfery, jak i warunków pracy przez specjalistów i menedżerów. Respondenci nie wskazują już pojedynczych wyróżników i chcą pracować w firmach, które o ich dobrostan dbają holistycznie.

Specjaliści i menedżerowie wytypowali najbardziej pożądanych pracodawców w 16 branżach. Na 71 wyróżnionych marek, cztery to kancelarie prawnicze. Na pierwszym miejscu ex aequo CMS Cameron McKenna oraz Dentons. Na drugim Clifford Chance, a na trzecim Domański Zakrzewski Palinka DZP.

Jak czytamy w raporcie, w tym roku podium zdominowały kancelarie o kapitale zagranicznym, z tzw. Magic Circle. Prestiżowe transakcje na poziomie globalnym z udziałem kancelarii sieciowych niewątpliwie są magnesem wabiącym nowych pracowników. To właśnie specyfikę projektów wskazywali respondenci uzasadniając wybór pożądanego pracodawcy. Atrakcyjność kancelarii zaczęła być mierzona atrakcyjnością klientów, z jakimi ta pracuje.

W ubiegłych edycjach istotniejszym było, kto prowadzi konkretny zespół, w tym roku większe znaczenie ma – w jaki sposób to robi. Pod pojęciem lider kryje się już nie tylko wybitna wiedza i doświadczenie, ale sposób kierowania zespołem czy pozyskiwania biznesu. Kandydaci z back office chcą coraz częściej wychodzić na front szukając miejsc, które im to umożliwią i ludzi, którzy ich zainspirują.

Coraz trudniej jest natomiast o wykwalifikowanych specjalistów. Teoretycznie kandydatów do pracy nie brakuje, jednak w tym wypadku ilość nie zawsze idzie w parze z jakością pracy. - W Polsce pojawiają się coraz to nowe inwestycje, które wymagają wielopoziomowej obsługi prawnej. Na zainteresowanie mogą też liczyć prawnicy z ciekawym zagranicznym know how lub umiejętnościami rozwoju biznesu – komentuje Joanna Januszkiewicz, associate consultant w Atal HR & Legal. W jej opinii, kancelarie czeka okres godzenia oczekiwań trzech pokoleń – X, Y i Z. - Pokolenia, które dopiero wejdą na rynek, nie odnajdą się w firmach z zastałym systemem zarządzania. Z kolei doświadczeni prawnicy będą oczekiwać czegoś więcej niż szklanego sufitu. Będzie to wymagało dużej elastyczności od partnerów zarządzających i wewnętrznych zespołów HR – uważa Joanna Januszkiewicz.

Warto wspomnieć, iż kancelaria Dentons zajęła 1 miejsce w naszym tegorocznym Rankingu Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej". CMS Cameron McKenna była czwarta, Clifford Chance ósma, a Domański Zakrzewski Palinka DZP trzecia. <<zobacz RANKING "Rzeczpospolitej"

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA