Milczenie organu, po upływie terminu na załatwienie sprawy, uznaje się za rozstrzygnięcie

Milczenie organu, po upływie terminu na załatwienie sprawy, uznaje się za rozstrzygnięcie uwzględniające w całości żądanie strony. Po upływie terminu na wniesienie sprzeciwu, organ traci to uprawnienie.

Publikacja: 07.05.2019 06:40

Milczenie organu, po upływie terminu na załatwienie sprawy, uznaje się za rozstrzygnięcie

Foto: Adobe Stock

- Inwestor zawiadomił inspektora nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego. Organ ma 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Czy może przedłużyć ten termin?

Nie.

Czytaj także: Czy organ może załatwić sprawę milcząco

Zgodnie z art. 122a § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) sprawa może być załatwiona milcząco, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Z takiego rozwiązania nie można więc skorzystać w każdej sprawie administracyjnej, gdyż potrzebna jest do tego szczególna regulacja (por. np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 17 stycznia 2018 r., sygn. IV SA/Po 973/17, LEX nr 2453528). W myśl art. 122a § 2 k.p.a. sprawę uznaje się za załatwioną milcząco, w sposób w całości uwzględniający żądanie strony, jeżeli w ciągu miesiąca od dnia doręczenia żądania strony właściwemu organowi albo w innym terminie określonym w przepisie szczególnym ten organ:

- nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie (milczące zakończenie postępowania) albo

- nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji (milcząca zgoda).

Milczącą zgodę przewiduje np. art. 54 prawa budowlanego dotyczący m.in. rozpoczęcia użytkowania budynku jednorodzinnego, którego budowa wymagała zgłoszenia. Zgodnie z tym przepisem, do użytkowania obiektu można przystąpić po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli ten organ, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.

Organ może z urzędu – przed upływem tych 14 dni – wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu i uprawnia inwestora do rozpoczęcia użytkowania obiektu. W art. 57 prawa budowlanego wskazano dokumenty, jakie trzeba dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz nałożono na inwestora obowiązek ich uzupełnienia, jeżeli – w wyniku ich sprawdzenia przez organ nadzoru budowlanego - okaże się, że są niekompletne lub posiadają braki i nieścisłości. Bieg 14-dniowego terminu na zgłoszenie sprzeciwu może ulec przerwaniu na skutek wydania postanowienia o wezwaniu inwestora do uzupełnienia dokumentacji. W takim przypadku termin ten rozpoczyna swój bieg ponownie, a punktem odniesienia staje się dzień, w którym inwestor uczynił zadość wezwaniu albo dzień, do którego organ - zgodnie z treścią wezwania - mógł na to oczekiwać (w razie braku reakcji inwestora).

Postanowienie wzywające do uzupełnienia dokumentacji wywrze jednak omawiany skutek tylko wtedy, gdy zostało wydane przed upływem 14-dniowego terminu na zgłoszenie sprzeciwu (por. np. wyrok WSA w Szczecinie z 17 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Sz 1088/18, LEX nr 2621678). Należy także zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 122b k.p.a. za dzień wydania decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie albo wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień:

- nadania sprzeciwu, decyzji lub postanowienia za pokwitowaniem przez operatora pocztowego,

- doręczenia ich za pokwitowaniem przez pracowników organu lub inne upoważnione osoby albo

- wprowadzenia sprzeciwu, decyzji lub postanowienia do systemu teleinformatycznego (por. art. 391 k.p.a.).

Dla zachowania 14-dniowego terminu na wniesienie sprzeciwu wystarczy więc np. nadanie go pocztą, co może spowodować, że inwestor otrzyma sprzeciw już po tym terminie.

Autorka jest radcą prawnym

podstawa prawna: art. 122a-122g ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2096 ze zm.),

podstawa prawna: art. 54 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1202 ze zm.)

- Inwestor zawiadomił inspektora nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego. Organ ma 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Czy może przedłużyć ten termin?

Nie.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów