Dyskusja o Unii 27 państw bez Brytyjczyków

Unijny szczyt zainauguruje dyskusję nad Europą wielu prędkości. Słychać już ostrzeżenia przed łamaniem jedności.

Aktualizacja: 09.03.2017 10:39 Publikacja: 08.03.2017 19:05

Dyskusja o Unii 27 państw bez Brytyjczyków

Foto: AFP

Korespondencja z Brukseli

Przywódcy 28 państw UE będą od czwartku w Brukseli dyskutować o przyszłości UE. Przy czym najważniejsza część debaty, ta dotycząca Europy po Brexicie, odbędzie się w piątek już bez udziału brytyjskiej premier Theresy May. Ma ona przygotować grunt pod nieformalny szczyt 27 państw w Rzymie 25 marca, w 60. rocznicę traktatów rzymskich.

Od spotkania Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii w Wersalu 6 marca wiadomo, że znaczącym poparciem cieszy się wizja Europy wielu prędkości. Według niej chętni do szybszej i głębszej integracji gromadzą się w mniejszym gronie, a inni zostają z tyłu. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że przeciwnikiem takiej opcji jest Donald Tusk i będzie unikał sformułowania Europy wielu prędkości w planowanej deklaracji rzymskiej.

– Kluczowym przesłaniem szczytu rzymskiego, na którym narodzi się Europa 27 państw, powinna być jedność, a nie wiele prędkości – mówi wysoki rangą unijny dyplomata. Natomiast model, w którym nastąpiłoby wykluczanie z kręgów integracji poszczególnych państw, nie spełnia warunków jedności.

– To hasło należy potraktować jako ostrzeżenie, a nie jako cel, do którego dążymy – wyjaśnia dyplomata. Zupełnie przez przypadek na najbliższym szczycie UE przywódcy potwierdzą powołanie urzędu europejskiego prokuratora, który został uzgodniony właśnie w mniejszym gronie 17 państw UE (bez Polski), w ramach procedury wzmocnionej współpracy. Ta możliwość przewidziana traktatem lizbońskim nie budzi jednak żadnych wątpliwości.

– Chodzi o to, by nie stała się ona regułą – mówi węgierski dyplomata. Węgry, podobnie jak Polska, opowiadają się przeciwko Europie wielu prędkości. Zresztą przeciwko temu pomysłowi opowiedział się ostatnio także były szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, choć jego kraj – Belgia – taką wizję popiera.

– W tym planie podkreślamy konieczność reformy Unii Europejskiej w związku z negatywnymi zmianami w UE, a także w otoczeniu zewnętrznym. Podkreślamy, jak kluczowe dla jedności Unii jest zachowanie jej jedności. Każdy model przyszłej współpracy musi gwarantować integralność, spójność wspólnego rynku, strefy Schengen i samej Unii – mówiła premier Beata Szydło.

Swój wkład w dyskusję o wielu prędkościach przedstawiła też Komisja Europejska w dokumencie opisującym pięć scenariuszy dla Europy. Preferowany to właśnie różne prędkości. – Traktuję to jako dokument analityczny, a nie polityczną wizję dla Europy – przekonywał w środę ambasador jednego z państw Grupy Wyszehradzkiej.

Ponadto szczyt unijny ma się też zająć sytuacją w Bałkanach Zachodnich, gdzie ostatnio coraz bardziej aktywne są Rosja i Turcja, temu ma być poświęcona kolacja przywódców w czwartek. – Wiele krajów prosiło o poruszenie tego tematu na najwyższym szczeblu – mówi unijny dyplomata. Przyznaje, że sama UE nie ma wielkich możliwości działania w tym regionie, ale wiele mogą zrobić poszczególne państwa członkowskie. Szczególnie że państwa UE są zdecydowanie największymi inwestorami w Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze czy Macedonii. – To nie ma być debata o Rosji, ale wiadomo, kto aktywnie próbuje budować swoje wpływy w tym regionie. Nie unikniemy wspominania tego kraju przy tej okazji – mówi unijny dyplomata.

Tematem szczytu będzie też imigracja, ale dyplomaci przyznają, że na przełom w najbardziej kontrowersyjnej sprawie, czyli dzielenia się uchodźcami, nie ma na razie co liczyć. Państwa koncentrują się więc na sprawach, które ich nie dzielą, a więc na ochronie zewnętrznych granic UE i współpracy z krajami trzecimi, z których lub przez które imigranci płyną do UE.

Korespondencja z Brukseli

Przywódcy 28 państw UE będą od czwartku w Brukseli dyskutować o przyszłości UE. Przy czym najważniejsza część debaty, ta dotycząca Europy po Brexicie, odbędzie się w piątek już bez udziału brytyjskiej premier Theresy May. Ma ona przygotować grunt pod nieformalny szczyt 27 państw w Rzymie 25 marca, w 60. rocznicę traktatów rzymskich.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 790
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 789
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 788
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 787