fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Rzecznik prezydenta Dudy: Polska apeluje o przestrzeganie praworządności

Andrzej Duda
Fotorzepa/ Robert Gardziński
- To co Polska zrobiła wynika z tego, że Polska apeluje o przestrzeganie praworządności - komentuje weto w sprawie unijnego budżetu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Przeciwko rozporządzeniu wiążecemu fundusze unijne z praworządnością sprzeciwiają się Polska i Węgry, które jednak nie mogą go zablokować (jest przyjmowane większością kwalifikowaną), w związku z czym nie zgadzają się na przyjęcie unijnego budżetu i funduszu odbudowy.

O stanowisko prezydenta w tej sprawie zapytano jego rzecznika Błażeja Spychalskiego. - To co Polska zrobiła wynika z tego, że Polska apeluje o przestrzeganie praworządności. Polska mówi: nie wprowadzajcie pod płaszczykiem praworządności pozatraktatowego mechanizmu. Myślimy o tym co miało miejsce jako o czymś naturalnym, normalnym - powiedział w rozmowie z Radiem Plus. 

Czytaj także: Ziobro: Nie owijam w bawełnę. To pogwałcenie traktatów

Weto w sprawach unijnych jest mechanizmem stosowanym przez wiele krajów w różnych sytuacjach, które historycznie wielokrotnie miały miejsce. To normalna procedura przewidziana traktami, z której my skorzystaliśmy. Dobrze, że trwa dalsza rozmowa. Jestem pewny, że dojdzie do konsensusu, do szczęśliwego zakończenia tych negocjacji. Proszę pamiętać, że niedawno wetem groził premier Holandii. To normalna procedura przewidziana traktami, z której korzystamy bo mamy takie prawo - dodał Spychalski.

Rzecznik Andrzeja Dudy mówił również o publikacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 

- Orzeczenie oczywiście powinno być opublikowane. Jestem przekonany, że niedługo dojdzie do tej publikacji. Polska jest demokratycznym państwem prawnym, wszyscy przestrzegamy prawa i wielokrotne deklaracje osób odpowiedzialnych za publikację w Dzienniku Ustaw świadczą o tym, że do tej publikacji dojdzie - odpowiedział rzecznik.

Źródło: Radio Plus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA