Podczas wspólnej konferencji prasowej Orban przekazał, że politycy rozmawiali o "świetnych, ważnych sprawach" - o "suwerenności i niepodległości naszych ojczyzn".
Orban stwierdził, że obydwa kraje dały UE pod niemiecką prezydencją czas na wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie budżetu unijnego, ale PE nie zrezygnował z łączenia finansów z praworządnością.
- Jednoczymy nasze interesy i argumenty w dyskusji. Węgry nie przyjmują żadnej propozycji, która byłaby nie do przyjęcia dla Polski - Orban zacytował ostatnie zdanie oświadczenia, jakie wspólnie podpisali obaj premierzy.
Mateusz Morawiecki stwierdził natomiast, że już w lipcu zapadła decyzja o pomocy dla państw, które ucierpiały z powodu pandemii. - Kryzys epidemiczny, z którym mamy do czynienia, jest wyjątkowej natury. Postanowiliśmy w lipcu zaaplikować instrumenty, który pomogą najbardziej poturbowanym krajom. Dyskusje zakończyły się sukcesem - powiedział polski premier.
Morawiecki stwierdził, że po tym wspólnym sukcesie prezydencja niemiecka nie zastosowała się do zapisów ustaleń.
Mówił, że decyzja o powiązaniu finansów z przestrzeganiem praworządności stawia UE przed nowym wyzwaniem - zupełnie nowym mechanizmem, który przez swoje motywowane politycznie decyzje mógłby doprowadzić do rozpadu lub rozczłonkowania UE.
- To jest niezwykle niebezpieczne dla spójności całej UE - ocenił Morawiecki. - Tak sformułowana warunkowość to kij na każdy kraj, może zaprowadzić UE na manowce i bezpowrotnie zmienić jej oblicze. Nie tędy droga - zwrócił się premier do państw Zachodu.
Premier @MorawieckiM w #Budapeszt: Będziemy bronić zarówno suwerenności, ale także litery i ducha traktatów. Uważam, że w ten sposób bronimy spójności UE i suwerenności krajów, bo Europa to musi być Europą ojczyzn.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 26, 2020
Dodał też, że prawo weta Prawo weta jest prawem zaszytym w traktatach i jest po to, żeby dbać o interesy każdego z państw członkowskich. - Dzisiaj atakowana jest Polska, Węgry, Słowenia, a jutro to może być Hiszpania czy Włochy - mówił Morawiecki. Przekonywał, że sprzeciwiając się tej warunkowości Polska i Węgry w rzeczywistości bronią Unii Europejskiej, postanowień jej traktatu założycielskiego, a on sam jest przekonany, że wspólna postawa Warszawy i Budapesztu przekona inne państwa do zaniechania "prób pogwałcenia traktatów, które zostały dzisiaj rozpoczęte".
Wspólna deklaracja premiera Polski @MorawieckiM ???? oraz premiera Węgier V. Orbana ???? w zakresie trwających negocjacji budżetowych w UE ???? pic.twitter.com/adMmCkGeMe
— Piotr Müller (@PiotrMuller) November 26, 2020
Przed spotkaniem z Mateuszem Morawieckim premier Węgier podtrzymał swoją decyzję w sprawie zawetowania unijnego budżetu na lata 2021-2027.
Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, mówił dziś w rozmowie z Michałem Kolanko, że Polska i Węgry nie dadzą się ani złamać, ani przyprzeć do muru.