fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Unia Europejska: Wiza dla Amerykanina

Stpck Adobe
Od 1 stycznia 2021 roku Amerykanie wybierający się do krajów Unii Europejskiej będą się musieli ubiegać o wizy.

Choć procedura uzyskiwania wizy będzie dla obywateli Stanów Zjednoczonych stosunkowo prosta, będą musieli zarejestrować się online poprzez unijny system rejestracji podróżujących po UE obywateli spoza Unii -  ETIAS, European Travel Information and Authorisation System.

System ETIAS jest podobny do systemu elektronicznej autoryzacji podróży (ESTA), którego Stany Zjednoczone używają wobec krajów nie objętych programem bezwizowym, dotyczącym również kilku krajów unijnych: Cypru, Polski, Chorwacji, Bułgarii i Rumunii. System jest prostszy od standardowej procedury ubiegania się o wizę - nie wymaga rozmów z konsulem ani skomplikowanej weryfikacji.

Obowiązek posiadania wiz przez obywateli tych państw, którzy chcą podróżować do USA stał się jednym z powodów ograniczenia swobody podróżowania obywateli Stanów Zjednoczonych do Unii Europejskiej. Kolejnym jest potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa.

Amerykanie będą musieli wypełnić kwestionariusz online, wnieść opłatę (która oficjalnie nie jest jeszcze znana, ale media podają kwotę 7 euro) i czekać na zatwierdzenie wniosku. Podróżując będą zobowiązani do posiadania przy sobie paszportu ważnego co najmniej trzy miesiące od chwili przyjazdu oraz karty kredytowej lub debetowej.

Zezwolenie na podróż będzie ważne 3 lata, na nieograniczoną liczbę wjazdów do Unii Europejskiej.

Dotychczas obywatele USA mogli bez formalności podróżować po krajach strefy Schengen do 90 dni.

Źródło: rppl/
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA