Ta metoda spotkała się z ciepłym przyjęciem kierowców, o ile w ogóle w kontekście mandatów i konieczności ich zapłaty można mówić o takowym. Fakty są jednak takie, że tylko w styczniu łączna kwota kar wystawionych przez drogówkę, a opłaconych kartą lub telefonem, wyniosła ponad 133 tys. zł. W tym okresie policjanci przyjęli w sumie ponad 1,1 tys. płatności – podaje Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Wyposażenie radiowozów w terminale do przyjmowania płatności kartami oraz Blikiem to drugi etap programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z KIR.

W zeszłym miesiącu policja otrzymała prawie 1,9 tys. terminali POS, obsługiwanych przez Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych Service. - Popularyzacja obrotu bezgotówkowego jest jednym z priorytetów administracji państwowej. Proces ten powinien jednak przebiegać kompleksowo, tak w obszarze komercyjnym, jak i publicznym. Umożliwienie regulowania mandatów za wykroczenia drogowe kartą lub telefonem to oczekiwana zmiana na lepsze - komentuje Dariusz Marcjasz, wiceprezes KIR.

Przedsięwzięcie realizowane przez MPiT, we współpracy z KIR, zakłada bezpłatne wyposażenie jednostek administracji publicznej w terminale płatnicze POS oraz usługę WebPOS Paybynet, czyli rodzaj wirtualnego terminala, pozwalającego przyjąć płatność smartfonem bezpośrednio przez urzędnika w punkcie obsługi. Żadnych opłat nie ponoszą także płatnicy. Do programu zgłosiło się już 1289 urzędów z całego kraju, a z 1054 placówkami podpisano już umowy na instalację terminali POS lub uruchomienie WebPOS Paybynet. Do końca stycznia 2018 r. klienci zrealizowali w urzędach ponad 255 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 32,2 mln zł.