fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czas na walkę z hakerami

Flickr
Opublikowano projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Zawarte w nim wytyczne nie uchronią nas przed atakami, ale mogą pomóc zminimalizować ich skutki.

Liczba cyberprzestępstw rośnie lawinowo. Eksperci od dawna narzekają, że Polska nie ma spójnej strategii w tym zakresie. Wkrótce ma się to zmienić. W czwartek na stronach rządowych opublikowano projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jak wskazuje resort cyfryzacji, nowe przepisy mają gwarantować niezakłócone świadczenie najważniejszych usług z punktu widzenia państwa i gospodarki.

Jak system będzie działał w praktyce? Ma obejmować m.in. operatorów usług kluczowych (z sektora energetycznego, transportowego, zdrowotnego i bankowości), dostawców usług cyfrowych, tzw. zespoły CSIRT oraz podmioty świadczące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa. Operatorzy usług kluczowych będą musieli wdrożyć zabezpieczenia, szacować ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem oraz przekazywać informacje o poważnych incydentach. Będą również zobowiązani do wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo.

Do systemu włączono też organy admi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA