fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Kolędy i zabawne miłosne perypetie

fot. Materiały Teatru Wielkiego w Łodzi
Wyjątkowy prezent przygotowała Łódź, w drugi dzień świąt zaprasza na premierę online opery „Don Pasquale". Inne teatry oferują koncerty kolędowe.

Operę Gaetano Donizettiego Teatr Wielki w Łodzi szykował na początek grudnia. Z powodu lockdownu nie można było jednak na nią zaprosić widzów. Zrodził się więc pomysł nagrania spektaklu.

To nie jest zwykła rejestracja. Reżyser Michał Znaniecki główne zdarzenia rozegrał na scenie, ale poza nią w komediowej intrydze aktywnie uczestniczy również chór. Kamery są blisko bohaterów, zaglądając – momentami zbyt często – przez okna domu tytułowego bohatera. A na ekranie scenografię Luigiego Scoglio uzupełniają graficzne wizualizacje.

fot. Materiały Teatru Wielkiego w Łodzi

Stary Don Pasquale postanowił się ożenić, wydziedziczając siostrzeńca Ernesta. Sprytny doktor Malatesta wpadł więc na pomysł, by podsunąć mu kandydatkę na żonę, Norinę, ukochaną Ernesta. Po zawarciu fikcyjnego ślubu urządza ona w domu takie piekło, że Don Pasquale chętnie rezygnuje z żony, oddając ją Ernestowi.

Spektakl ma żywe tempo, choć nie wszystkie gagi dodane przez reżysera trzymają poziom. Bardzo dobra jest za to obsada, w której prym wiedzie Aleksandra Kubas-Kruk, perfekcyjna wokalnie i świetna aktorsko, przemieniając się z rezolutnej dziewczyny w skromną wychowankę zakonnej szkoły, potem w sekutnicę i kobietę wyuzdaną, by na koniec ujawnić szczerą miłość do Ernesta. Bas Dariusz Machej jest niezrównany w rolach podstarzałych amantów. Marcin Bronikowski to żywiołowy Malatesta, a Andrzej Lempart – liryczny Ernesto.

fot. Materiały Teatru Wielkiego w Łodzi

Pełna chwytliwych melodii i autentycznie zabawna opera Donizettiego to idealna rozrywka na drugi dzień świąt. Można ją będzie oglądać na YouTubie Teatru Wielkiego w Łodzi także dłużej, do końca stycznia 2021. Bilet w cenie 12 zł na www.live.bilety24.pl.

Inne teatry pozostają wierne tradycji. Począwszy od Wigilii, poprzez kolejne dni koncerty kolędowe będą dostępne na stronach Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery na Zamku w Szczecinie, Opery Narodowej, a Polska Opera Królewska zrealizowała swój koncert w Łazienkach.

fot. Materiały Teatru Wielkiego w Łodzi

Miłośnikom wielkiej opery warto też polecić świąteczną ofertę online słynnych teatrów: nowojorskiej Metropolitan, Staatsoper w Monachium czy wiedeńskiej Staatsoper. Co wieczór będzie inny spektakl, m.in. „Jaś i Małgosia" Humperdincka, „Cyganeria" Pucciniego czy „Kawaler srebrnej róży" Straussa z Piotrem Beczałą w obsadzie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA