fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Teatry muzyczne czekają na galę

Mat. Pras.
XII gala rozdania Teatralnych Nagród Muzycznych odbędzie się 17 września w Sali Balowej Zamku Królewskiego.

– Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury są jedynymi w Polsce nagrodami przyznawanymi teatralnemu środowisku muzycznemu – powiedziała Iwona Wujastyk, dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

To ta instytucja powołała do życia takie wyróżnienie. W 18 kategoriach co roku zostają wyłonieni m.in. najlepsi śpiewacy operowi, najlepsi wokaliści musicalowi, najlepszy reżyser, najlepszy dyrygent, a także najlepszy spektakl.

 

Konferencja prasowa „Od musicalu do opery – najwybitniejsi przedstawiciele środowiska teatralno-muzycznego czyli XII TEATRALNE NAGRODY MUZYCZNE im. Jana Kiepury”.

W kapitule Teatralnych Nagród Muzycznych zasiadają eksperci specjalizujący się w nagradzanych dziedzinach. W tegorocznej edycji poza Iwoną Wujastyk, przewodniczącą kapituły, a zarazem dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego, są to: Izabela Kłosińska, Danuta Renz, Marek Chowaniec, Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski, Adam Sztaba oraz Krystyna Mazurówna.

Dodatkowo Janusz Józefowicz, reżyser, współtwórca musicalu „Metro” i Teatru Buffo, został powołany przez kapitułę jako ekspert w dziedzinie musicalu.

– Wydarzeń muzycznych na polskich scenach jest coraz więcej, coraz więcej utalentowanych młodych artystów angażuje się w takie przedstawienia, ale ważne jest również to, by dobrze kierowali swoimi talentami, dlatego ważna jest taka nagroda jak nasza – powiedział Adam Sztaba, kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny.

Statuetkę nagrody zaprojektował Andrzej Pągowski, artysta grafik i zeszłoroczny laureat w dziedzinie plakatu muzycznego.

– Kiedyś, gdy było kilka programów radia i telewizji, plakat miał szczególne znaczenie i drukowany był w wielu egzemplarzach – powiedział Andrzej Pągowski. – Jak mówił mi młody wówczas Krzysztof Kieślowski, plakat szedł przed filmem, mógł mu pomóc, ale i zaszkodzić. Dziś jego rola się zmienia. Czasami drukujemy kilka egzemplarzy, ale elektroniczna wersja dociera przez media społecznościowe wszędzie, gdzie działa internet. A do teatrów przyjeżdżają widzowie nawet z daleka.

Nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej odbierze w tym roku dyrygent Andrzej Straszyński, od niedawna związany z Warszawską Operą Kameralną. ©?

Szczegółowe informacje na www.mteatr.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA