fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Francja jest w trudniejszej sytuacji niż inne kraje

AFP
Piątkowe ataki były doskonale zaplanowane i z całą bezwzględnością wykonane - rozmowa ze Stefanem Lamby , niemieckim ekspertem ds. terroryzmu

Czy we Francji jest terrorystom łatwiej dokonać zamachu niż w innych krajach europejskich. Od dawna na było takiego rodzaju ataków w Europie poza Paryżem. 

Na to wygląda. Piątkowe ataki były doskonale zaplanowane i z całą bezwzględnością wykonane.  Francuskie służby specjalne nie były w stanie im zapobiec. To są fakty. Służby miały czas na rozpracowywanie środowiska terrorystycznego zapowiadając po ataku na Charlie Hebdo, że wyciągną stosowne konsekwencje.

Tak się jednak nie stało.

Przyczyny są różne. Nie można zapominać, iż inwigilowanie podejrzanych środowisk jest we Francji trudniejsze niż w wielu innych krajach europejskich. Członkowie radykalnych grup islamskich są od dziesiątków lat zżyci ze społeczeństwem, potrafią wykorzystywać powiązania i koneksje wychodząc poza własne środowisko. Utrudnia to znakomicie zadanie francuskim  służbom. Trzeba jednak pamiętać, że udało im się zapobiec wielu aktom terroru w ostatnim czasie. Trudno byłoby obciążać je teraz odpowiedzialnością, ale nie sposób nie zauważyć, że udało im się zapobiec szeregowi zamachów w ostatnim czasie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA