fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Zatrzymanie fotoreporterki. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Strajk Kobiet
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Marcin Lewicki, prezes zarządu Press Club Polska, poinformował za pośrednictwem Facebooka, że w związku z zatrzymaniem fotoreporterki Agaty Grzybowskiej złożył w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa 1 przy ul. Wilczej zawiadomienie o możliwości popełnienia przez policjantów przestępstwa.

„W związku z zatrzymaniem przez Policję fotoreporterki Agaty Grzybowskiej podczas wykonywania przez nią obowiązków dziennikarskich złożyłem w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa 1 (przy ul. Wilczej) zawiadomienie o możliwości popełnienia przez policjantów przestępstwa z art. 44 Prawa prasowego (utrudnianie lub tłumienie krytyki prasowej) oraz 231 Kodeksu karnego (przekroczenie uprawnień przez policjantów)” - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku przez Marcina Lewickiego, prezesa zarządu Press Club Polska, organizacji zrzeszającej ludzi mediów.

Jak zaznaczył Lewicki, „instytucje publiczne, w tym policja, mają obowiązek zapewnić dziennikarzom swobodę wykonywania obowiązków zawodowych, a nie utrudniać ich wykonywanie”.  „Działania takie jak wobec Agaty Grzybowskiej są ograniczeniem wolności prasy” - dodał prezes Press Club Polska i zapelował do wszystkich redakcji i dziennikarzy, aby takie zawiadomienia składali w każdym wypadku, gdy działania policji lub innych służb wobec dziennikarzy budzą jakiekolwiek wątpliwości. „Istnieje bowiem obawa, że ich rzeczywistym celem jest utrudnianie lub uniemożliwianie im pracy. Należy też nieustannie przypominać, że dziennikarze obecni na miejscu wydarzeń nie są ich uczestnikami, natomiast realizują prawo odbiorców mediów do otrzymywania informacji, a dokumentem poświadczającym wykonywanie przez nich zawodu jest legitymacja prasowa” - czytamy w oświadczeniu. 

???????? ???? ???????????????? ?? ???????????????????????? ???? ?????????????????????? ?????????????????????? ???????????????????????? W związku z zatrzymaniem przez Policję...

Opublikowany przez Press Club Polska Poniedziałek, 23 listopada 2020

Agatę Grzybowską, fotoreporterkę, zatrzymano w związku z zarzucaniem jej naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel w TVN24 twierdził, że dziennikarka kopała policjanta. Ona sama, w wydanym oświadczeniu napisała, że zatrzymano ją za błyskanie fleszem w twarz policjantowi podczas robienia zdjęcia. Grzybowska nie przyznaje się do naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza. W czasie zatrzymania fotoreporterka okazywała legitymację prasową i informowała policjantów, że jest dziennikarką.

„Już jestem w domu. Dziś została przekroczona kolejna granica. Kiedy wykonywałam swoją pracę, fotografując protest pod Ministerstwem Edukacji Narodowej, zostałam zaatakowana przez policjanta (tylko dlatego, że robiąc zdjęcie, błysnęłam mu w twarz fleszem), a następnie mimo okazania legitymacji prasowej, siłą wrzucona do radiowozu, gdzie próbowano mi wmówić, że to ja byłam agresywna” - napisała Grzybowska we wpisie opublikowanym na Facebooku. „Zostałam przewieziona na komendę na Wilczej, gdzie oskarżono mnie o naruszenie nietykalności osobistej policjanta. Usiłowano mnie „podejść”, żebym przyznała się do winy. Absolutnie nie przyznaję się do stawianych mi zarzutów” - zaznaczyła fotoreporterka. „Prawda jest taka, że nie tylko ja jako fotoreporterka (wiem, że to czyni ze mnie osobę uprzywilejowaną), ale nikt z pokojowo protestujących nigdy nie powinien być zatrzymany. Nie ma zgody na powszechnie stosowaną w ostatnich tygodniach przez policję przemoc! Nie damy się zastraszyć!” - dodała.

Kochane, Kochani, już jestem w domu. Dziś została przekroczona kolejna granica. Kiedy wykonywałam swoją pracę,...

Opublikowany przez Agatę Grzybowską Poniedziałek, 23 listopada 2020
Źródło: Facebook
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA