fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Poseł PiS: W świetle konstytucji TK nie mógł się wypowiedzieć inaczej

Bolesław Piecha, poseł PiS
Fotorzepa/ Robert Gardziński
- Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się tak, a nie inaczej i na dobrą sprawę, w świetle konstytucji, nie mógł się wypowiedzieć inaczej. Pewnie wymagalibyśmy redefinicji czegoś, co się nazywa człowiekiem, kiedy się zaczyna człowieczeństwo, a kiedy nie, albo innego podejścia do konstytucji - ocenił Bolesław Piecha, poseł Prawa i Sprawiedliwości, komentując czwartkowe orzeczenie dot. aborcji.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na usunięcie płodu obarczonego poważnymi wadami jest niekonstytucyjny, tym samym wprowadził niemal całkowity zakaz legalnej aborcji. Ponad 90 procent zabiegów usunięcia ciąży w Polsce odbywało się z tego powodu.

Protesty przeciwko wyrokowi trwają m.in. w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i w ponad 50 innych miastach. Tam uczestnicy spotykają się na ogół w okolicach siedzib Prawa i Sprawiedliwości. Największy trwa w Warszawie, gdzie demonstrujący, podobnie jak wczoraj, zgromadzili się w okolicach willi Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu.

Dowiedz się więcej: Protesty w ponad 60 miastach w Polsce. „To jest wojna!”

- Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się tak, a nie inaczej i na dobrą sprawę, w świetle konstytucji, nie mógł się wypowiedzieć inaczej. Pewnie wymagalibyśmy redefinicji czegoś, co się nazywa człowiekiem, kiedy się zaczyna człowieczeństwo, a kiedy nie, albo innego podejścia do konstytucji - komentował w piątek w TVN24 Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja wcale się aż tak mocno nie cieszę i nie triumfuję, że akurat ta przesłanka eugeniczna została totalnie zniesiona - podkreślił poseł. - Jest wiele ciąż, gdzie płód się rozwija ze względów genetycznych, wrodzonych w ten sposób, że na pewno obumrze. Jest wiele ciąż, gdzie urodzą się dzieci bezmózgowe, z bardzo poważnymi powikłaniami, jak brakiem nerek chociażby. Dzisiaj jesteśmy w stanie to zdefiniować i zdiagnozować. Nie za bardzo się cieszę z tego wyroku, ale podzielam, że przesłanki konstytucyjne nie dają się zakwestionować. Taką mamy konstytucję - tłumaczył.

Piecha zapowiedział, że „z całych sił” będzie dążył do powstania parlamentarnego zespołu ds. prawa aborcyjnego. - I żebyśmy byli w stanie wypracować pewien konsensus, żeby nie zmuszać matek chorych dzieci, które są jeszcze w łonie matki, do heroizmu - zadeklarował. - Na pewno tego nie chcemy. Rozmawiałem już z kilkoma kolegami na ten temat - dodał.

Źródło: rp.pl/ TVN24/ 300polityka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA