fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Wiceszef MZ: Martwią protesty po wyroku TK

AFP
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w sobotę, że jest zmartwiony protestami po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem brak przestrzegania zaleceń sanitarnych może doprowadzić do kolejnej fali zachorowań.

W ponad 60 miastach Polski odbyły się w piątek protesty przeciwko wczorajszej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał tzw. aborcję eugeniczną za sprzeczną z ustawą zasadniczą. Mimo zakazu licznych zgromadzeń na ulice wyszły tysiące ludzi.

Czytaj także: 

Bosak: Jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom śmierć bez bólu

- Uważam, że każdy człowiek ma prawo do życia, od poczęcia do śmierci - powiedział w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Martwi mnie, że warunki epidemiologiczne nie były zachowane na protestach ws. aborcji ze względu na uszkodzenie płodu - dodał.

Kraska pytany był również o opublikowane w nocy rozporządzenie, w którym obostrzenia antycovidowe wprost przewidują, że osoby po 70. roku życia mogą chodzić tylko do pracy, na zakupy i do kościoła. W piątek premier Mateusz Morawiecki mówił, że jest to tylko apel ze strony władz.

- To nie jest tak, ze zabraniamy seniorom wyjść. Jakbym maił komuś radzić -  można się pomodlić w domu, a nie na cmentarzu. Mogą wyjść z domu, ale wizyty na cmentarzu bym nie polecał - odpowiedział wiceminister.

Kwarantanna po kontakcie z prezydentem

Wykonany w piątek test na obecność koronawirusa dał u prezydenta Andrzeja Dudy wynik dodatni. Wczoraj prezydent pojawił się m.in. na budowie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym i wręczył odznaczenie Idze Świątek i jej ojcu.

- Myślę, że pani Iga Świątek również będzie musiała być poddana kwarantannie - skomentował Kraska.

- Wszyscy (na Stadionie Narodowym - red.) utrzymali dystans i nosili maseczki, więc myślę, ze to ryzyko zakażenia było minimalne. Wszyscy, którzy mieli kontakt z prezydentem zostaną skierowani na testy, ponieważ bardzo nam zależy, żeby ta budowa jak najszybciej została skończona, bo tych miejsc niestety nam bardzo potrzeba - dodał.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA