fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konfederacja

Krzysztof Bosak: Jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom śmierć bez bólu

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Ludzie są podzieleni w poglądach. Wszyscy potrzebujemy, żeby po tym wyroku uspokajać nastroje, żeby dać głos przede wszystkim specjalistom od ochrony nad dziećmi, ochrony nad kobietami - uważa poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

W ponad 60 miastach Polski odbyły się w piątek protesty przeciwko wczorajszej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał tzw. aborcję eugeniczną za sprzeczną z ustawą zasadniczą. Mimo zakazu licznych zgromadzeń na ulice wyszły tysiące ludzi.

Decyzję TK komentował w rozmowie z Radiem Zet Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji, wiceprezes Ruchu Narodowego.

- Ludzie są podzieleni w poglądach. Wszyscy potrzebujemy, żeby po tym wyroku uspokajać nastroje, żeby dać głos przede wszystkim specjalistom od ochrony nad dziećmi, ochrony nad kobietami - powiedział. - Są dzieci niezdolne do życia i wówczas wchodzi kwestia praw pacjenta - prawo do godnej śmierci - dodał polityk.

- To zależy z którymi rodzicami się rozmawia. Mamy w Polsce kilkanaście hospicjów perinatalnych. Natomiast ze strony rządu jest problem polegający na braku rozporządzenia w tej sprawie - mówił o pomocy dla rodziców Bosak.

- Dyskusji mieliśmy aż nadto. Zanim zapadł wyrok TK, w parlamencie mieliśmy ze trzy projekty ustaw obywatelskich w tej sprawie, zarówno lewicowe jak i prawicowe. Wszystkie były odrzucone - kontynuował.

- Takie dzieci zgodnie z Kartą Praw Pacjenta prawo do godnej śmierci. To śmierć bez bólu i śmierć w obecności bliskich, gdzie uszanowana jest godność człowieka - powiedział Bosak.

- W tej chwili anestezjologia dziecięca jest rozwinięta na tyle mocno, że jesteśmy w stanie zapewnić takim dzieciom śmierć bez bólu. A dzięki wsparciu przez hospicja perinatalne zapewnić opiekę rodzicom - uważa polityk Konfederacji.

Bosak przekazał, że jego partia nie ma na tę chwilę propozycji ustawy, która regulowałaby prawo po orzeczeniu TK. - Trzeba zaczekać spokojnie, jesteśmy dzień po wyroku TK. To nie posłowie powinni pędzić pierwsi do składania propozycji - skomentował.

- Powinniśmy zaprosić specjalistów, szczególnie w zakresie tych przypadków granicznych, żeby powiedzieli jak częste są to wady, co one powodują, jak możemy zaopiekować się i matkami i dziećmi - dodał.

Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA