fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Blokady w całej Polsce. Masowe protesty po decyzji TK ws. aborcji

AFP
W całej Polsce od czwartku trwa fala protestów związanych z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którą wykonanie aborcji w wyniku nieodwracalnego uszkodzenia płodu stanie się nielegalne. Przewidzianych na poniedziałek jest ponad sto wydarzeń w całym kraju. Protestujący mają ze sobą transparenty z hasłami takimi jak "Myślę, czuję, decyduję", "Moje ciało, mój wybór" czy "Piekło kobiet".

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

Chodzi o art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania.

Po decyzji TK w całej Polsce doszło do fali protestów, organizowanych przez organizacje walczące o prawa kobiet. Demonstracje odbywają się zarówno w największych polskich miastach, jak i w znacznie mniejszych ośrodkach.

W niedzielę protestujący zebrali się m.in. przed domem wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz przed warszawską siedzibą PiS przy ulicy Nowogrodzkiej. Protesty organizowano również przed kościołami. Uczestnicy części z nich wchodzili z transparentami do świątyń w czasie mszy. Na murach i drzwiach kościołów malowane były również hasła takie jak m.in. ”aborcja bez granic”, „mój wybór” czy "piekło kobiet".

Poniedziałek jest kolejnym dniem protestów w sprawie aborcji. Przewidzianych jest ponad sto wydarzeń w całym kraju. Demonstranci mają między innymi blokować ulice w obronie praw kobiet.

„Zablokujemy polskie miasta”

W piątek Marta Lempart, jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, organizatora protestu, zapowiedziała, że w poniedziałek blokowane będą ulice polskich miast. - Skoro PiS rządzi za pomocą bezprawia, my również przestaniemy przestrzegać prawa - podkreśliła w rozmowie z Polsat News.

Po godzinie 15.00 rozpoczęły się pierwsze zgromadzenia. Ich organizatorzy nie informowali jednak wcześniej, w których dokładnie miejscach pojawią się ich uczestnicy.

Jednym z pierwszych miast, gdzie na ulicach pojawili się manifestanci, było Zakopane. Po godzinie 16.00 lista miejscowości, w których dochodzi do demonstracji, zaczęła się zwiększać.

W Warszawie protestujący zablokowali już między innymi Rondo De Gaulle'a, wchodzące w ciąg Alej stołecznych Jerozolimskich oraz rondo ONZ. 

O możliwych utrudnieniach w Warszawie informowała wcześniej policja oraz prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Policja zapowiedziała, że warszawskie protesty związane z blokowaniem ulic mogą mieć miejsce między innymi w lokalizacjach takich jak rondo ONZ, rondo Jerzego Waszyngtona, rondo Tybetu, rondo Czterdziestolatka, ulica Puławska 22 (pomiędzy Narbutta, a Willową) czy trakt Lubelski/Lucerny. Podkreślono, że choć funkcjonariusze będą upłynniać ruch i organizować objazdy, kierowcy powinni liczyć się z możliwymi utrudnieniami w ruchu. 

Rafał Trzaskowski napisał natomiast, że ”odebrał raport, że po południu należy spodziewać się utrudnień w ruchu na głównych skrzyżowaniach w Centrum, na Rondzie Wiatraczna, na ul. Puławskiej, na al. KEN, na rondzie Wolnego Tybetu i na ul. Modlińskiej”. „Będziemy monitorować sytuację, tak jak w ostatnich dniach" - zapewnił we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych i zaapelował do demonstrantów, aby dbali o swoje bezpieczeństwo. "Starajcie się zachować odstępy, noście maseczki. Unikajcie prowokacji. Niech wasz gniew nie popycha Was do działań, na których cierpią niewinne osoby – których, wiem to dobrze, nie chcecie skrzywdzić" - czytamy. 

W tym tygodniu możemy się spodziewać kolejnych protestów wywołanych oburzającym wyrokiem pseudo-Trybunału...

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Poniedziałek, 26 października 2020

Protesty w sprawie decyzji TK odbywają się także w innych miastach Polski. 

W Koszalinie od godziny 16.00 blokowane jest rondo 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Demonstranci spacerują tam wokół po przejściach dla pieszych.

W Toruniu demonstracja odbywa się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Starym Mieście. Choć początkowo informowano o tym, że zgromadziło się tam kilkaset osób, do protestu wciąż dołączają kolejne osoby.

Protestujący zebrali się również na rondzie koło Placu Wolności w Opolu, którzy blokują ruch chodząc po pasach. Zablokowano także tzw. duże rondo przy areszcie śledczym.

W Lublinie demonstranci blokują ulice chodząc po przejściach dla pieszych w kilku miejscach w centrum. 

Utrudnień w ruchu spodziewać się można też w Poznaniu w okolicy węzła Kaponiera, gdzie od około godziny 16.00 ruch blokują stojące na skrzyżowaniu pojazdy. W demonstracji biorą także udział piesi manifestanci, blokujący ruch m.in. na przejściach dla pieszych na ul. Głogowskiej oraz przy ul. Dąbrowskiego.

Protest odbywa się też w Krakowie, gdzie kilkaset samochodów ruszyło spod parkingu przy Castoramie na Bronowicach. Pojazdy skierowały się w stronę ul. Opolskiej. Zablokowano również okolicę domu handlowego Jubilat.

Protesty odbywają się również m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu i wielu innych miejscach w kraju. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA