Blokady w całej Polsce. Masowe protesty po decyzji TK ws. aborcji

W całej Polsce od czwartku trwa fala protestów związanych z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którą wykonanie aborcji w wyniku nieodwracalnego uszkodzenia płodu stanie się nielegalne. Przewidzianych na poniedziałek jest ponad sto wydarzeń w całym kraju. Protestujący mają ze sobą transparenty z hasłami takimi jak "Myślę, czuję, decyduję", "Moje ciało, mój wybór" czy "Piekło kobiet".

Aktualizacja: 27.10.2020 06:19 Publikacja: 26.10.2020 15:56

Foto: AFP

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

Chodzi o art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania.

Po decyzji TK w całej Polsce doszło do fali protestów, organizowanych przez organizacje walczące o prawa kobiet. Demonstracje odbywają się zarówno w największych polskich miastach, jak i w znacznie mniejszych ośrodkach.

W niedzielę protestujący zebrali się m.in. przed domem wicepremiera i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz przed warszawską siedzibą PiS przy ulicy Nowogrodzkiej. Protesty organizowano również przed kościołami. Uczestnicy części z nich wchodzili z transparentami do świątyń w czasie mszy. Na murach i drzwiach kościołów malowane były również hasła takie jak m.in. ”aborcja bez granic”, „mój wybór” czy "piekło kobiet".

Poniedziałek jest kolejnym dniem protestów w sprawie aborcji. Przewidzianych jest ponad sto wydarzeń w całym kraju. Demonstranci mają między innymi blokować ulice w obronie praw kobiet.

„Zablokujemy polskie miasta”

W piątek Marta Lempart, jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, organizatora protestu, zapowiedziała, że w poniedziałek blokowane będą ulice polskich miast. - Skoro PiS rządzi za pomocą bezprawia, my również przestaniemy przestrzegać prawa - podkreśliła w rozmowie z Polsat News.

Po godzinie 15.00 rozpoczęły się pierwsze zgromadzenia. Ich organizatorzy nie informowali jednak wcześniej, w których dokładnie miejscach pojawią się ich uczestnicy.

Jednym z pierwszych miast, gdzie na ulicach pojawili się manifestanci, było Zakopane. Po godzinie 16.00 lista miejscowości, w których dochodzi do demonstracji, zaczęła się zwiększać.

W Warszawie protestujący zablokowali już między innymi Rondo De Gaulle'a, wchodzące w ciąg Alej stołecznych Jerozolimskich oraz rondo ONZ. 

O możliwych utrudnieniach w Warszawie informowała wcześniej policja oraz prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Policja zapowiedziała, że warszawskie protesty związane z blokowaniem ulic mogą mieć miejsce między innymi w lokalizacjach takich jak rondo ONZ, rondo Jerzego Waszyngtona, rondo Tybetu, rondo Czterdziestolatka, ulica Puławska 22 (pomiędzy Narbutta, a Willową) czy trakt Lubelski/Lucerny. Podkreślono, że choć funkcjonariusze będą upłynniać ruch i organizować objazdy, kierowcy powinni liczyć się z możliwymi utrudnieniami w ruchu. 

Rafał Trzaskowski napisał natomiast, że ”odebrał raport, że po południu należy spodziewać się utrudnień w ruchu na głównych skrzyżowaniach w Centrum, na Rondzie Wiatraczna, na ul. Puławskiej, na al. KEN, na rondzie Wolnego Tybetu i na ul. Modlińskiej”. „Będziemy monitorować sytuację, tak jak w ostatnich dniach" - zapewnił we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych i zaapelował do demonstrantów, aby dbali o swoje bezpieczeństwo. "Starajcie się zachować odstępy, noście maseczki. Unikajcie prowokacji. Niech wasz gniew nie popycha Was do działań, na których cierpią niewinne osoby – których, wiem to dobrze, nie chcecie skrzywdzić" - czytamy. 

W tym tygodniu możemy się spodziewać kolejnych protestów wywołanych oburzającym wyrokiem pseudo-Trybunału...

Opublikowany przez

Rafała Trzaskowskiego

 

Poniedziałek, 26 października 2020

Protesty w sprawie decyzji TK odbywają się także w innych miastach Polski. 

W Koszalinie od godziny 16.00 blokowane jest rondo 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Demonstranci spacerują tam wokół po przejściach dla pieszych.

W Toruniu demonstracja odbywa się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Starym Mieście. Choć początkowo informowano o tym, że zgromadziło się tam kilkaset osób, do protestu wciąż dołączają kolejne osoby.

Protestujący zebrali się również na rondzie koło Placu Wolności w Opolu, którzy blokują ruch chodząc po pasach. Zablokowano także tzw. duże rondo przy areszcie śledczym.

W Lublinie demonstranci blokują ulice chodząc po przejściach dla pieszych w kilku miejscach w centrum. 

Utrudnień w ruchu spodziewać się można też w Poznaniu w okolicy węzła Kaponiera, gdzie od około godziny 16.00 ruch blokują stojące na skrzyżowaniu pojazdy. W demonstracji biorą także udział piesi manifestanci, blokujący ruch m.in. na przejściach dla pieszych na ul. Głogowskiej oraz przy ul. Dąbrowskiego.

Protest odbywa się też w Krakowie, gdzie kilkaset samochodów ruszyło spod parkingu przy Castoramie na Bronowicach. Pojazdy skierowały się w stronę ul. Opolskiej. Zablokowano również okolicę domu handlowego Jubilat.

Protesty odbywają się również m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu i wielu innych miejscach w kraju. 

Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii