Strajk w PLL LOT zawieszony do poniedziałku

Trwający od ponad tygodnia strajk u narodowego przewoźnika został zawieszony - poinformowali w sobotę nad ranem przedstawiciele zarządu spółki oraz związkowców.

Aktualizacja: 27.10.2018 07:27 Publikacja: 27.10.2018 07:16

Strajk w PLL LOT zawieszony do poniedziałku

Strony podały też, że w celu kontynuowania negocjacji spotkają się w poniedziałek, 29 października o godzinie ósmej rano w siedzibie PLL LOT.

Negocjacje przedstawicieli zarządu PLL LOT ze strajkującymi od 18 października związkowcami rozpoczęły się wczoraj wieczorem. Trwały ponad osiem godzin.

Dziś po godz.4 rano strony wydały wspólne oświadczenie. - „Mając na uwadze deklarację złożoną w dniu 26 października 2018 r. przez pana Bartosza Piechotę, członka zarządu PLL LOT o woli pracodawcy przywrócenia do pracy Pani Moniki Żelazik, przewodniczącej ZZPPiL, pana Adama Rzeszota, przewodniczącego ZZPK PLL LOT oraz pozostałych 66 pracowników spółki zwolnionych z powodu strajku, który rozpoczął się 18 października oraz deklarację o cofnięciu udzielonej dnia 3 października kary nagany kpt. Adamowi Rzeszotowi, jak również cofnięcia roszczeń pieniężnych kierowanych do pracowników, którzy brali udział w strajku, strony ustalają zawieszenie strajku" – napisano w nim.

Akcja protestacyjna została zawieszona do 29 października do godziny 14 „celem wypracowania porozumienia".

Strajk w PLL LOT zorganizował Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy. Zaczął się 18 października. Związki zawodowe domagają się przywrócenia do pracy zwolnionej dyscyplinarnie Moniki Żelazik, dymisji prezesa Rafała Milczarskiego. W sumie z powodu strajku spółka zwolniła ok. 80 osób.

RPO zaalarmował Głównego Inspektora Pracy w sprawie zwolnień pracowników PLL LOT i zwrócił się o zbadanie, czy w spółce nie są naruszane wolności związkowe.

Adam Bodnar skierował też do Prokuratora Okręgowego w Warszawie wniosek o przekazanie informacji, czy zostały podjęte lub planowane są do podjęcia działania prokuratury w sprawie działań represyjnych wobec uczestniczących w strajku pracowników, które mogą naruszać ustawę o związkach zawodowych, ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz przepisy Kodeksu pracy dotyczące obowiązków pracodawcy, a także przepisy Kodeksu karnego.

W tle strajku est też trwający od kilku lat spór o powrót do wcześniejszego regulaminu wynagradzania z 2010 roku.

- Na przełomie kwietnia i maja tego roku piloci i stewardesy ponad trzech latach bezskutecznych negocjacji zorganizowali referendum strajkowe. 90 proc. uczestników opowiedziała się za strajkiem. W wyniku tych działań, Przewodnicząca ZZPPiL została dyscyplinarnie zwolniona. Przewodniczący ZZPK dostał naganę za wypowiadanie się na temat bezpieczeństwa lotów – informowali związkowcy.

Po tygodniu strajku PLL LOT informował, że, z powodu protestu odwołano 2,5 proc. rejsów. W czwartek z powodu akcji protestacyjnej uziemiono 12 rejsów, a w piątek odwołano 16 rejsów. M.in. o trzy wyloty z Warszawy, 10 przylotów do Warszawy i trzy loty z portów regionalnych.

Wczoraj po południu LOT informował, że odwołano też dwa rejsy dalekiego zasięgu z Warszawy do Toronto i Tokio. I nie odbyły się też rejsy z portów regionalnych na trasach: Chicago - Kraków, Bydgoszcz - Kijów-Żuliany oraz Lwów - Olsztyn-Mazury.

Z powodu strajku straty spółki wynoszą co najmniej kilka milionów złotych – informował dwa dni temu Rafał Milczarski, prezes LOT.

Wczoraj Rada Nadzorcza oddelegowała swojego członka Bartosza Piechotę, do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu spółki. To on miał się zająć się zakończeniem strajku.

- Panu Bartoszowi Piechocie powierzone zostało zadanie prowadzenia dialogu społecznego oraz negocjacji z protestującymi Związkami Zawodowymi" – napisano w komunikacie narodowego przewoźnika.

To Bartosz Piechota w imieniu spółki podpisał porozumienie w sprawie zawieszenia protestu. Związkowcy poinformowali, że odbędzie się dziś zaplanowana na godzinę 11 pikieta OPZZ przed siedzibą LOT w Warszawie w obronie praw pracowniczych.

Strony podały też, że w celu kontynuowania negocjacji spotkają się w poniedziałek, 29 października o godzinie ósmej rano w siedzibie PLL LOT.

Negocjacje przedstawicieli zarządu PLL LOT ze strajkującymi od 18 października związkowcami rozpoczęły się wczoraj wieczorem. Trwały ponad osiem godzin.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Poznań: W bibliotece odkryto 27 woluminów z prywatnych zbiorów braci Grimm
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
Budowa S1 opóźniona o niemal rok. Powodem ślady osadnictwa sprzed 10 tys. lat
Społeczeństwo
Warszawa: Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie przykleili się do asfaltu w centrum
Społeczeństwo
Afera Collegium Humanum. Wątpliwy doktorat Pawła Cz.
Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala