fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

W Chinach powstaje pełnowymiarowa replika Titanica

AFP
W chińskiej prowincji Syczuan powstaje wierna replika Titanica. Statek stanie w parku rozrywki, a turyści będą mogli w nim spędzić noc.

Głównego inwestora zainspirował film z 1997 roku - niegdyś najlepiej zarabiający film na świecie, szalenie popularny w Chinach.

Oryginalny luksusowy statek, największy w swoim czasie i nazywany przez swoich właścicieli "niezatapialnym", stał się synonimem pychy od czasu, gdy w 1912 roku po uderzeniu w górę lodową pogrążył się w odmętach Atlantyku, pozostawiając po sobie ponad 1500 ofiar.

Inwestor Su Shaojun mówi, że był zmotywowany do sfinansowania śmiałego, 260-metrowego duplikatu, aby utrzymać wspomnienia o Titanicu przy życiu.

- Mam nadzieję, że ten statek będzie tu stał za 100 lub 200 lat - powiedział.

Budowa zajęła sześć lat - dłużej niż budowa oryginalnego Titanica - zużyto 23 000 ton stali, na miejscu pracowało ponad 100 osób ponad stu pracowników, a projekt pochłonął ponad 153 mln dolarów.

Wszystko, od jadalni po luksusowe kabiny, a nawet klamki w drzwiach, jest wzorowane na oryginalnym Titanicu. Stanowi on centralny punkt parku tematycznego w prowincji Syczuan, położonego ponad 1000 kilometrów od morza.

AFP

Na terenie parku znajduje się replika portu Southampton, który można zobaczyć w filmie Jamesa Camerona z 1997 roku, gdzie fikcyjna postać grana przez Leonardo DiCaprio, Jack, wchodzi na pokład po wygraniu biletu. Autobusy wycieczkowe grają melodię przewodnią filmu, "My Heart Will Go On" Celine Dion.

- Spędzenie jednej nocy na statku kosztuje do 2000 juanów (około 150 dolarów) za "pięciogwiazdkowy serwis rejsowy" - mówi Su, dodając, że dzięki działającemu silnikowi parowemu goście poczują, że naprawdę są na morzu.

AFP

Jednak jeszcze przed otwarciem replika wzbudziła wiele kontrowersji. Internauci zastanawiali się, czy słynny statek przyciągnie turystów, biorąc pod uwagę katastrofę, którą zakończył się pierwszy rejs.

Inni obawiali się, że dołączy ona do innych ambitnych chińskich projektów budowlanych, które szybko porzucono - w tym repliki amerykańskiego lotniskowca USS Enterprise z 2008 roku, która kosztowała ponad 18 milionów dolarów i została opuszczona krótko po otwarciu.

Su ma jednak nadzieję, że jego Titanica będzie odwiedzać aż pięć milionów turystów rocznie. - Taka liczba turystów powinna zagwarantować zwrot z naszej inwestycji - dodał.

Kierownik projektu Xu Junnian powiedział, że jego zdaniem ważne jest, aby zachować pamięć o statku. - Największe znaczenie dla budowy tego statku ma chęć przekazania i odziedziczenia wielkiego ducha Titanica - powiedział.

W ostatnich tygodniach Titanic stał się jednym z najważniejszych wydarzeń w Chinach, a to za sprawą nowego filmu dokumentalnego "The Six".

Film opowiada historię grupy chińskich podróżników, którzy znaleźli się na pokładzie w momencie zatonięcia statku, a z których sześciu przeżyło.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA