fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Węgry wycofują się z Eurowizji. Powodem walka z LGBT?

VugarIbadov/CC 3.0
Węgry nie wezmą udziału w przyszłorocznym konkursie piosenki Eurowizji. Oficjalnego powodu wycofania nie podano, ale spekuluje się, że prawicowy rząd Viktora Orbana uważa, że konkurs stał się "zbyt homoseksualny"

Premier Węgier Viktor Orban prowadzi w kraju politykę, której głównym założeniem jest stawianie na rodziny oparte na tradycyjnych wartościach. Szef rządu podkreślał w wywiadach, że liczy na zwiększenie wskaźnika urodzeń.

Na początku roku marszałek węgierskiego parlamentu porównał adopcję osób tej samej płci do pedofilii, a prorządowy komentator telewizyjny określił Eurowizję jako "homoseksualną flotyllę". Stwierdził, że wycofanie Węgier z udziału byłoby korzystne dla zdrowia psychicznego kraju.

Węgierski nadawca publiczny MTVA nie podał oficjalnego powodu wycofania z konkursu, ale pracownicy uważają, że powodem jest  powiązanie Eurowizji z kulturą LGBTQ+.

Media publiczne na Węgrzech są ściśle związane z rządem i odgrywają zasadniczą rolę w rozpowszechnianiu informacji m.in. na temat migracji.

Węgierska strona internetowa index.hu cytowała anonimowe źródła w mediach publicznych, spekulując, że powodem wycofania się z programu było prawdopodobnie to, że Eurowizja została uznana za "zbyt homoseksualną".

Rzecznik rządu Zoltán Kovács na Twitterze napisał, że to fake news, jednak nie wyjaśnił, jaki jest powód wycofania z konkursu.

"Zamiast uczestnictwa w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2020 roku, będziemy wspierać wartościowe produkcje stworzone przez węgierskie talenty muzyki pop" - oświadczył MTVA.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA