fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Włochy: 200 ataków w sieci dziennie na ocaloną z Auschwitz

Nadav levy [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Liga Matteo Salviniego, Forza Italia Silvio Berlusconiego i narodowo-konserwatywna partia Bracia Włosi wstrzymały się od głosowania ws. powołania w parlamencie komisji ds. walki z nienawiścią, rasizmem i antysemityzmem - odnotowuje AP.

O stworzenie takiej komisji zaapelowała 89-letnia senator Liliana Segre, która w czasie II wojny światowej była więźniem obozu Auschwitz. Segre ma być obiektem średnio 200 ataków w mediach społecznościowych dziennie - m.in. ze względu na swoje żydowskie pochodzenie.

Parlament poparł wniosek o utworzenie takiej komisji - ale bez głosów zasiadających w nim partii włoskiej prawicy.

Giorgia Meloni liderka partii Bracia Włosi tłumaczyła, że nie poparła komisji, ponieważ jej formuła nie uwzględnia roli islamskiego ekstremizmu w kwestii antysemityzmu. 

Z kolei Salvini, były wicepremier Włoch mówił, że komisja może "ograniczyć wolność wyrażania opinii" i że "lewica określi rasizmem to, co Liga określa hasłem 'Najpierw Włosi'". Forza Italia oświadczyła z kolei, że komisja ma doprowadzić do wprowadzenia "politycznej cenzury".

Tymczasem znajdujące się w Mediolanie organizacja monitorująca wystąpienia antysemickie, Center of Contemporary Jewish Document’s Observatory on Anti-Jewish Prejudice, która ujawniła skalę ataków na Segre w mediach społecznościowych alarmuje, że liczba wystąpień antysemickich we Włoszech rośnie, zwłaszcza w sieci. Do końca września organizacja odnotowała 190 antysemickich incydentów, z czego 120 w sieci. W całym 2018 roku takich wystąpień było 153, a w 2017 - 91.

Ataki te obejmują zniesławianie, osobiste ataki i umniejszanie zbrodni nazizmu. Rzadziej dochodzi do aktów agresji - w tym roku w gminie Cuneo spoliczkowano Żydówkę, a w Rzymie opluto żydowskiego profesora.

Ruth Dureghello, stojąca na czele największej żydowskiej wspólnoty w Rzymie twierdzi, że głosowanie ws. komisji ds. nienawiści obok "manifestacji antysemityzmu, rasizmu, dyskryminacji i nienawiści są sygnałami, że klimat się zmienił".

- Prawicowcy podjęli wybór, który moim zdaniem jest błędny i groźny. Historia osoby, która zgłosiła propozycję stworzenia komisji, powinna skłonić ich do głębszego namysłu - powiedziała Dureghello.

Segre miała 13 lat, gdy wysłano ją do Auschwitz, gdzie zamordowano jej ojca i dziadków.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA