Włochy: 200 ataków w sieci dziennie na ocaloną z Auschwitz

Liga Matteo Salviniego, Forza Italia Silvio Berlusconiego i narodowo-konserwatywna partia Bracia Włosi wstrzymały się od głosowania ws. powołania w parlamencie komisji ds. walki z nienawiścią, rasizmem i antysemityzmem - odnotowuje AP.

Aktualizacja: 07.11.2019 08:44 Publikacja: 07.11.2019 08:16

Włochy: 200 ataków w sieci dziennie na ocaloną z Auschwitz

Foto: Nadav levy [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

arb

O stworzenie takiej komisji zaapelowała 89-letnia senator Liliana Segre, która w czasie II wojny światowej była więźniem obozu Auschwitz. Segre ma być obiektem średnio 200 ataków w mediach społecznościowych dziennie - m.in. ze względu na swoje żydowskie pochodzenie.

Parlament poparł wniosek o utworzenie takiej komisji - ale bez głosów zasiadających w nim partii włoskiej prawicy.

Giorgia Meloni liderka partii Bracia Włosi tłumaczyła, że nie poparła komisji, ponieważ jej formuła nie uwzględnia roli islamskiego ekstremizmu w kwestii antysemityzmu. 

Z kolei Salvini, były wicepremier Włoch mówił, że komisja może "ograniczyć wolność wyrażania opinii" i że "lewica określi rasizmem to, co Liga określa hasłem 'Najpierw Włosi'". Forza Italia oświadczyła z kolei, że komisja ma doprowadzić do wprowadzenia "politycznej cenzury".

Tymczasem znajdujące się w Mediolanie organizacja monitorująca wystąpienia antysemickie, Center of Contemporary Jewish Document’s Observatory on Anti-Jewish Prejudice, która ujawniła skalę ataków na Segre w mediach społecznościowych alarmuje, że liczba wystąpień antysemickich we Włoszech rośnie, zwłaszcza w sieci. Do końca września organizacja odnotowała 190 antysemickich incydentów, z czego 120 w sieci. W całym 2018 roku takich wystąpień było 153, a w 2017 - 91.

Ataki te obejmują zniesławianie, osobiste ataki i umniejszanie zbrodni nazizmu. Rzadziej dochodzi do aktów agresji - w tym roku w gminie Cuneo spoliczkowano Żydówkę, a w Rzymie opluto żydowskiego profesora.

Ruth Dureghello, stojąca na czele największej żydowskiej wspólnoty w Rzymie twierdzi, że głosowanie ws. komisji ds. nienawiści obok "manifestacji antysemityzmu, rasizmu, dyskryminacji i nienawiści są sygnałami, że klimat się zmienił".

- Prawicowcy podjęli wybór, który moim zdaniem jest błędny i groźny. Historia osoby, która zgłosiła propozycję stworzenia komisji, powinna skłonić ich do głębszego namysłu - powiedziała Dureghello.

Segre miała 13 lat, gdy wysłano ją do Auschwitz, gdzie zamordowano jej ojca i dziadków.

Społeczeństwo
Sondaż: Amerykanie niezadowoleni z polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne