fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Większość Niemców i Polaków uważa nasze relacje za dobre

AdobeStock
Z tegorocznego Barometru wynika, że Polacy i Niemcy zdają sobie sprawę, że II wojna światowa nadal wpływa na wzajemne relacje.

Jak wynika z tegorocznego Barometru, choć zarówno Niemcy, jak i Polacy zdają sobie sprawę, że II wojna światowa wciąż wpływa na wzajemne relacje, Niemcy dostrzegają ten wpływ rzadziej. 

Polacy mają wątpliwości, czy międzynarodowa opinia publiczna uznaje cierpienia, jakie polski naród poniósł w swojej historii. 73 proc. badanych Polaków i 70 proc. Niemców uznaje go za silny lub niewielki. Spada jednak odsetek badanych, którzy twierdzą, że jest on silny. Od 2008 roku spadł w Polsce z 43 proc. do 32 proc. W Niemczech z 34 proc. w 2008 roku do 22 proc. obecnie. 

14 proc. Polaków i 19 proc. Niemców uważa natomiast, że II wojna światowa nie ma żadnego wpływu na wzajemne relacje.

Z badania wynika również, że Polacy i Niemcy obecnie podobnie oceniają stan wzajemnych stosunków. 59 proc. Polaków i 60 proc. Niemców jest zdania, że są one dobre, a 23 proc. Polaków i 27 proc. Niemców postrzega je jako złe. 

Różnice występują natomiast w opiniach dotyczących tego, czy cierpienie i ofiary ofiary Polaków, jakich doświadczyli w historii uznane są przez międzynarodową opinię publiczną. Niemal połowa przebadanych Polaków (46 proc.) uważa, że tak się nie stało. W Niemczech tego typu opinii jest o połowę mniej (21 proc.). Większość Niemców (62 proc.) twierdzi, że cierpienia te zostały uznane. 

Autorka badań, dr Agnieszka Łada, zwraca uwagę na to, że wątpliwości o uznaniu cierpień powodują, że żądania reparacji zgłaszane przez polityków PiS, padają na podatny grunt. - Polacy domagają się przede wszystkim uznania polskich ofiar, nie wierzą, że jest ono dostateczne - powiedziała. 

W badaniach, który zostały przeprowadzone w 2018 roku z serii Barometr Polska-Niemcy, niemal 46 proc. Polaków uważało, że Polska powinna zażądać od Niemiec reparacji, gdyż do dziś nie otrzymała wystarczającego zadośćuczynienia za straty poniesione w czasie II wojny światowej. Jednocześnie 40 proc. Polskich respondentów twierdziło wówczas, że temat ten jest ostatecznie zakończony oraz chciało, aby zarówno Polska, jak i Niemcy, skoncentrowały się na współpracy w ramach Unii Europejskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA