fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Najwięcej przypadków odry: Ukraina i dwa państwa Afryki

Pixabay
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała nowy raport w sprawie skali zachorowań na odrę. Epidemie szybko rozprzestrzeniają się na całym świecie.

W pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku odnotowano więcej przypadków zachorowań na odrę niż każdego roku od trzynastu lat. Choroba mocno obciąża systemy opieki zdrowotnej, prowadzi do poważnych chorób, niepełnosprawności i zgonów w wielu częściach świata.

W tym roku odnotowano prawie trzy razy więcej przypadków niż w podobnym okresie w 2018 roku.

WHO podaje, że największą liczbę przypadków odnotowano w Demokratycznej Republice Konga, na Madagaskarze i na Ukrainie. W ciągu kilku ostatnich miesięcy liczba przypadków odry na Madagaskarze gwałtownie spadła, co jest wynikiem ogólnokrajowej kampanii na rzecz szczepień. WHO podkreśla, że pokazuje to, jak skuteczne są szczepienia w walce z chorobą.

Poważne epidemie pojawiły się również w Angoli, Kamerunie, Czadzie, Kazachstanie, Nigerii, na Filipinach, w Sudanie Południowym, Sudanie i Tajlandii. Najwięcej chorych jest w krajach, gdzie sczepienia nie są powszechne. 

Także w Stanach Zjednoczonych odnotowano najwyższą liczbę przypadków zachorowań od 25 lat. Europejski oddział WHO od początku roku odnotował blisko 90 tys. przypadków zachorowań. To więcej niż w całym ubiegłym roku (84462).

Brak szczepień jest różny w zależności od państwa. Wynika to głównie z braku odpowiedniej opieki medycznej, trwających konfliktów oraz błędnych informacji na temat skuteczności szczepień. 

Według danych WHO i UNICEF-u opublikowanych w lipcu 2019 r. 86 % dzieci otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze, a 69 % drugą. Oznacza to, że około 20 milionów dzieci w 2018 r. nie otrzymało żadnej szczepionki przeciw odrze w ramach rutynowych programów szczepień.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA