fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Za dużo Hollywood w rosyjskich kinach. Chcą limitów

Creative Commons CC0
Zdaniem rosyjskich producentów filmowych ograniczenie liczby amerykańskich filmów w kinach mogłoby pozytywnie wpłynąć na rodzime produkcje.

Znany rosyjski reżyser i szef Mosfilmu Karen Szachnazarow powiedział, że powinny być wprowadzone ograniczenia dla amerykańskich filmów. - Nie dotyczy to wszystkich filmów zagranicznych, ale tylko amerykańskich - dodał.

Według szefa Mosfilmu, taki środek stworzy równe prawa dla filmów z innych krajów na rynku rosyjskim. - Będzie to pomocne zarówno dla kina krajowego, jak i dla widzów - powiedział.

- Mówię o stworzeniu bardziej sprawiedliwej reprezentacji wszystkich filmów w Rosji. Ściśle mówiąc, na rynku rosyjskim prawie niemożliwe jest znalezienie filmów chińskich, indyjskich, europejskich, południowoamerykańskich, które można oglądać w wielu innych krajach - uważa Szachnazarow.

W 2017 roku Szachnazarow poparł propozycję Ministerstwa Kultury, aby wprowadzić 3% opłatę od każdego biletu. Pieniądze miałyby trafić rafi Federalnego Funduszu Społecznego i Ekonomicznego Wsparcia Kinematografii Narodowej (Fundacja Kino). Propozycja ta została odrzucona przez rząd.

Fundacja Kino została powołana w styczniu 1995 roku uchwałą rządu. Główne cele fundacji to wspieranie krajowej kinematografii, zwiększanie konkurencyjności, zapewnianie warunków do tworzenia filmów wysokiej jakości, które odpowiadają interesom krajowym, promocja filmów rosyjskich w kraju i za granicą.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA