Społeczeństwo

Rosja uznała małżeństwo gejów. Przez lukę w prawie

Rosyjska para gejów wykorzystała lukę w prawie i zarejestrowała swoje małżeństwo w urzędzie stanu cywilnego. To pierwszy w historii przypadek uznania małżeństwa jednopłciowego w Rosji.

Według prawa w Rosji nie można zarejestrować małżeństwa z partnerem tej samej płci.

Prawo zezwala jednak na rejestrację małżeństw zawartych za granicą, jeśli spełniają one warunki 14. artykułu Kodeksu rodzinnego.

Artykuł ten zabrania rejestracji małżeństw zawartych między bliskimi krewnymi lub osobami, które pozostają już w innym związku małżeńskim. Nie wspomina jednak o takim zakazie, jeśli chodzi o osoby tej samej płci.

Para gejów, Paveł Stotsko i Jewgienij Wojewierowski, wykorzystała tę lukę w przepisach i swój związek zarejestrowała. 

Obydwa panowie zawarli związek małżeński na początku tego miesiąca w stolicy Danii, Kopenhadze, gdzie małżeństwa jednopłciowe są zgodne z prawem.

Następnie wystąpili związkiem o rejestrację swojego związku w rosyjskim urzędzie stanu cywilnego. Urzędnik, nie dopatrzywszy się łamania wspomnianego  artykułu Kodeksu rodzinnego, bez  żadnych dociekań wprowadził odpowiednie zmiany do paszportów zainteresowanych i małżeństwo zarejestrował. 

Odpowiednie władze w Moskwie zaprzeczyły później rejestracji małżeństwa twierdząc, że urzędnicy w urzędach stanu cywilnego nie wprowadzają tego typu zmian do dokumentów, więc informacja o rejestracji związku jest fałszywa.  

Jak jednak przyznali członkowie rosyjskiej Dumy, taka luka prawna w rosyjskich przepisach istnieje. - Przepisy powinny zostać natychmiast uregulowane ustawowo - twierdzą. 

Źródło: The Moscow Times

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL