fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Finowie nie chcą do NATO

Fotolia.com
59 proc. Finów sprzeciwia się członkostwu tego kraju w NATO - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Helsingin Sanomat".

Wstąpienie Finlandii do NATO poparło 22 proc. ankietowanych. 19 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Ankietowani byli też pytani o to, czy Finlandia powinna wstąpić do NATO gdyby na taki krok zdecydowała się Szwecja. Nawet jednak w takiej sytuacji poparcie dla członkostwa Finlandii w NATO wyniosło 33 proc. przy 52 proc. respondentów, którzy wyrazili sprzeciw wobec dołączania do Sojuszu nawet gdyby Szwecja stała się jego częścią.

W omówieniu sondażu czytamy, że na sprzeciw wobec członkostwa w NATO nie wpływa znacząco ani płeć respondentów, ani miejsce ich zamieszkania, ani ich sytuacja materialna czy wykształcenie.

Największe poparcie do wstąpienia do NATO odnotowano wśród wyborców centroprawicowej Partii Koalicji Narodowej - aż 45 proc. z nich chciałoby, aby Finlandia dołączyła do Sojuszu (przeciwnego zdania jest 43 proc. wyborców tej partii).

Od czasu ostatniego sondażu dotyczącego ewentualnego wstąpienia Finlandii do NATO przeprowadzonego przez "Helsingin Sanomat" w 2014 roku, tuż po aneksji Krymu przez Rosję, odsetek Finów popierających wstąpienie Finlandii do Sojuszu zmniejszył się o cztery punkty procentowe.

Sondaż przeprowadziła pracownia Kantar TNS między 16 a 27 października na reprezentatywnej grupie 1005 respondentów. Margines błędu wynosi trzy punkty procentowe.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA