fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Portugalia: Kardynał wzywa do modliwy o deszcz

adobestock
Przewodniczący Episkopatu Portugalii kardynał Manuel Clemente wezwał wiernych do modlitwy o deszcz. Całe terytorium kraju objęte jest suszą, której intensywność sięgnęła rekordowego poziomu.

Szacuje się, że już ponad 75 proc. obszarów kraju dotkniętych jest suszą ekstremalną - informował jeszcze w październiku przedstawiciel instytucji ds. klimatu. Eksperci wskazują, że choć wysokie temperatury powietrza, przekraczające w październiku w wielu regionach 35 stopni Celsjusza, przysporzyły Portugalii w światowej turystyce opinii kraju ciepłego, a zarazem "atrakcyjnego poza sezonem urlopowym", to doprowadziły też do negatywnych zjawisk.

Zwrócił też na to uwagę także kard. Clemente, wzywając portugalskich księży do modlitwy o deszcz.

Portugalski hierarcha przypomniał, że modlitwa do Boga o dary natury, takie jak deszcz, znana jest z tradycji biblijnej - pisze Katolicka Agencja Informacyjna. Kardynał zwrócił się do duszpasterzy, aby włączyli prośbę o deszcz do swoich codziennych intencji mszalnych. "Niech Bóg, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, ześle nam tak potrzebny deszcz" - napisał w apelu do wiernych przewodniczący portugalskiego episkopatu.

Inicjatywa tego rodzaju nie jest niezwykła, ponieważ "Mszał Rzymski zawiera modlitwy w różnego rodzaju potrzebach, także w odniesieniu do natury", jak stwierdziła w swoim komunikacie diecezja lizbońska.

Według organizacji zrzeszających portugalskich rolników susza nie tylko przyczyniła się do licznych w tym roku pożarów w Portugalii, które objęły także tereny rolne, lecz również zmusiła do ograniczenia powierzchni upraw.

Źródło: rp.pl/ KAI, observador.pt, PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA