Społeczeństwo

William i Kate w Polsce - poznaliśmy program wizyty

tsaiproject [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Książę William i księżna Kate przybędą do Warszawy w południe 17 lipca - poinformowała ambasada Wielkiej Brytanii, przedstawiając też szczegółowy program wizyty.

Pierwszym punktem wizyty będzie spotkanie Williama i Kate z prezydentem Andrzejem Dudą i jego żoną Agatą Kornhauser-Dudą.

Ze spotkania Królewskie Wysokości udadzą się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie obejrzą ekspozycję poświęconą Powstaniu z 1944 roku. Spotkają się także z kombatantami i zapalą znicze dla upamiętnienia Powstańców.

Kolejnym punktem w planie wizyty brytyjskiej pary jest centrum The Heart - inkubator biznesu w warszawskim biurowcu Spire. Spotkają się tam z młodymi polskimi przedsiębiorcami.  Da to początek wydarzeniu “Warsaw-London bridge”, którego celem jest pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków globalnych.

Wieczorem w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbędzie się zaś przyjęcie, którego gospodarzem będzie ambasador Wielkiej Brytanii. Książę William ma wygłosić tam przemówienie.

We wtorkowy ranek para uda się z wizytą do byłego Nazistowskiego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Stutthof, gdzie zaplanowano także spotkanie z pięcioma byłymi więźniami.

Następnie książę i księżna udadzą się do Gdańska. „Na głównym miejskim placu Książę i Księżna włączą się w uliczną imprezę, gdzie zostaną poczęstowani Goldwasser – gdańskim likierem - i tradycyjnymi polskimi pierogami. Będą mieli również okazję przyjrzeć się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu, a także posłuchać miejscowych muzyków i innych artystów nadających imprezie świąteczny ton” – pisze w komunikacie brytyjska ambasada.

Później para uda się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest Książę Walii. Teatr został otwarty w 2014 roku. Będą tam świadkami otwarcia dachu podczas specjalnego przedstawienia, zasiadając na widowni złożonej z dzieci. Następnie wezmą w teatrze udział w niewielkim przyjęciu dla przedstawicieli świata sztuki, kultury oraz mediów z Polski i środowisk polonijnych w Wielkiej Brytanii.

Na zakończenie wizyty w Gdańsku udadzą się do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie mają m.in. złożyć wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Będzie to ostatni punkt drugiego dnia wizyty, po którym książę i księżna powrócą na noc do Warszawy.

W środę William i Kate pożegnają Polskę i rozpoczną drugą część swojej wizyty, udając się do stolicy Niemiec, Berlina.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL