fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Ilu żołnierzy jest w WOT?

Żołnierze WOT
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Do końca tego roku Wojska Obrony Terytorialnej powinny liczyć 28,5 tysięcy żołnierzy, pomimo tego, że epidemia wstrzymała rekrutację do tej formacji.

W ten weekend w szeregi tej formacji wstąpiło 350 nowych ochotników. Zaciąg prowadzony był na terenie sześciu województw m.in. na Lubelszczyźnie.

Z informacji, które "Rzeczpospolita" otrzymała z Dowództwa WOT wynika, że teraz formacja ta liczy 25 542 osób, w tym żołnierzy zawodowych 3 777. Kobiety stanowią już 16 proc. formacji (3 480 osób).

Jak nas poinformował płk. Marek Pietrzak rzecznik Dowództwa WOT na różnych etapach rekrutacji jest 3 800 ochotników Oczekuje na karty powołania blisko 1 200 ochotników.

- Podczas działań przeciwkryzysowych, na skutek zmiany modelu funkcjonowania WOT ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy nie powołaliśmy około 3 tysięcy ochotników, teraz staramy się nadrabiać te zaległości. Do końca roku planujemy osiągnąć poziom 28,5 tys żołnierzy - tłumaczy nam płk. Marek Pietrzak.

Formacja ta jest tworzona od czterech lat. - Na chwilę obecną mamy w szeregach ponad 2,5 tysięcy żołnierzy, którzy są w służbie powyżej 3 lat oraz 7 tysięcy żołnierzy w służbie powyżej 2 lat. Obecnie 1/3 żołnierzy OT to rezerwiści, a 2/3 to żołnierze, którzy do tej pory nie pełnili żadnej formy służby. Blisko 1 tysiąc naszych żołnierzy przeszło już do służby zawodowej w WOT oraz innych rodzajach Sił Zbrojnych. Zaś 106 żołnierzy zostało podchorążymi w akademiach wojskowych, w tym 14 w tym roku - dodaje płk. Pietrzak.

We wszystkich brygadach WOT od niedawna funkcjonują Mobilne Zespoły Rekrutacyjne, są to kilkuosobowe zespoły łowców głów, których zadania skupiają się na rekrutacji nowych ochotników. Wprawdzie, jak zaznacza płk. Pietrzak projekt ten jest na wstępnym etapie, ale już łowcy głów pracują z 365 ochotnikami, których zwerbowali do służby, 152 z nich "jest już formalnie procedowanych do służby w WOT", a pierwsi z nich już zakończyli szkolenia podstawowe i złożyli przysięgę wojskową.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA