fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Kto pójdzie do wojska na wakacje

WSzW Katowice
30 czerwca pierwsza grupa studentów – ochotników założy wojskowe mundury. W czasie wakacji szkolenie organizują też Wojska Obrony Terytorialnej.

Za kilka dni ruszają zajęcia poligonowe dla studentów, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie edukacji wojskowej Legii Akademickiej. Do końca maja zaliczyli oni zajęcia teoretyczne na terenie uczelni.

Z informacji, które otrzymaliśmy z resortu obrony narodowej wynika, że łącznie do programu tego przystąpiły 64 uczelnie, w tym 51 publicznych, 6 niepublicznych, 5 akademii wojskowych i 2 uczelnie morskie. W zajęciach tych uczestniczyło 4050 osób, z czego: 2416 mężczyzn (60 proc.) i 1634 kobiet (40 proc.). W uczelniach utworzono łącznie 145 grup szkoleniowych.

MON informuje nas, że właśnie trwa wystawianie kart powołania na ćwiczenia wojskowe przez Wojskowe Komendy Uzupełnień dla studentów, którzy ukończyli część teoretyczną programu. Szkolenia odbędą się podczas przerwy wakacyjnej od lipca do wrzesień w centrach szkolenia oraz wytypowanych jednostkach wojskowych.

Resort obrony dodaje, że szkolenie praktyczne będzie zrealizowane w ramach dwóch turnusów, pierwszy odbędzie się od 30 czerwca do 10 sierpnia, natomiast drugi od 18 sierpnia do 28 września. Po pierwszej części szkolenia studenci złożą przysięgę wojskową, drugi moduł podoficerski zostanie zakończony egzaminem podoficerskim. Studenci, którzy ukończą ten kursy będą mogli po zakończeniu nauki podjąć służbę w wojsku, wstąpić do WOT, albo zostaną przeniesieni do rezerwy i co jakiś czas będą wzywani na ćwiczenia. W poprzednim roku – wtedy po raz pierwszy ruszył taki program, zaliczyło go ok. 3,4 tys. osób. Program będzie realizowany do 2021 r. W tym roku po raz pierwszy niektórzy studenci będą mogli zaliczyć szkolenie dotyczące cyberbezpieczeństwa.

Równolegle wakacyjne zajęcia dla ochotników organizują Wojska Obrony Terytorialnej. Organizowane są one dla 500 osób z Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Mazowsza oraz Małopolski. W zajęciach tych uczestniczą m.in. pełnoletni uczniowie, studenci, ale także nauczyciele. Wykorzystując przerwę w nauce mogą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe (poznają podstawami taktyki oraz szkolenia strzeleckiego), złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

W ciągu jednego dnia chętny będzie mógł wziąć udział w zajęciach w terenie (w tym np. z czytania mapy), pozna sprzęt wojskowy, weźmie udział w biegach zespołowych i poćwiczy rzut granatem, czy naukę celowania i strzelania z wykorzystaniem symulatorów. Nauczy się także jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. MON zakłada, że w takich zajęciach w każdej jednostce weźmie udział od 20 do 100 osób. Zajęcia wojskowe na próbę odbędą się m.in. w Warszawie, Krakowie, Opolu, Kielcach, Ustce, Tomaszowie Mazowieckim.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA