fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Komisja Kongresu USA zaniepokojona sytuacją w polskim sądownictwie

Adobe Stock
Nie możemy ignorować erozji demokracji w Polsce - napisali do premiera Mateusz Morawieckiego przewodniczący i najwyższy rangą członek Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA.

W liście noszącym datę 29 sierpnia 2019 r. kongresmeni przypominają, że rok temu ówczesny Przewodniczący i Najwyższy Rangą Członek Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów napisali do polskiego premiera o obawach na temat stanu praworządności w Polsce. Teraz  nowy Przewodniczący i Najwyższy Rangą Członek Parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych powtórzyli słowa o zaniepokojeniu kondycją demokracji w Polsce.

Czytaj też:  Komisja Kongresu USA zaniepokojona sytuacją w polskim sądownictwie

Przypominają, że Polska jest cenionym sojusznikiem USA w Sojuszu Północnoatlantyckim i  ważnym partnerem licznych operacji. Zapewniają też, że są świadomi wyzwań, jakie stoją przed Polską "w aspekcie przeciwdziałania zagrożeniom ze strony rosnącej w siłę Rosji oraz w aspekcie ciągłej potrzeby wzmocnienia swej gospodarki i poprawy standardu życia Polaków". Jak twierdzą, mocno wspierają nasz kraj w pokonaniu wszystkich trudności.

"Jednocześnie nie możemy ignorować erozji demokracji w Polsce. Ograniczenie niezawisłości sędziowskiej i upolitycznienie sądownictwa, ataki na wolność wypowiedzi – takie jak wprowadzenie prawa zakazującego odwoływania się do współudziału niektórych Polaków w zbrodni Holocaustu, ale też intencjonalne ataki na wolności i prawa mniejszości w Polsce, to przykłady podupadających zasad demokratycznych. Rozwój tego zjawiska grozi zaprzepaszczeniem wysiłku i poświęcenia Polaków poniesionego w budowaniu nowoczesnego, demokratycznego społeczeństwa" - podkreślili kongresmeni.

Obawiają się, że ograniczenie wolności słowa i ataki na podstawowe zasady demokracji podważają demokratyczną wiarygodność Polski.

"Pragniemy widzieć tętniącą polską demokrację, która służy ludziom i siłę Polski czerpiącą, podobnie jak siła Ameryki, z przyjętych i wcielanych w życie demokratycznych idei i wartości. Podążanie dalej ścieżką ograniczającą polskie wolności polityczne prowadziłoby do niepotrzebnej tragedii. Właśnie z tego powodu, jako przyjaciele i zwolennicy Polski, adresujemy te szczere, płynące z serca myśli do Pana" - czytamy w liście podpisanym przez przewodniczącego Komisji Eliota L. Engela oraz najwyższego rangą członka Komisji Michaela McCaula.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA