fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Beata Morawiec - Izba Dyscyplinarna po 286 dniach zmieniła decyzję ws. immunitetu

Beata Morawiec
Beata Morawiec
materiały prasowe
Po 286 dniach zawieszenia Izba Dyscyplinarna zmieniła decyzję ws. immunitetu Beaty Morawiec. Za kilka dni sędzia ma brać udział w losowaniu spraw do swego referatu.

– Siedzę za swoim biurkiem – powiedziała „Rzeczpospolitej" we wtorek rano, gdy zadzwoniliśmy z pytaniem, kiedy wraca do orzekania. Sędzia była już po spotkaniu z Piotrem Kowalskim, wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie ds. karnych. Dowiedziała się, że wkrótce zacznie brać udział w losowaniu spraw do swojego referatu.

A stało się to możliwe na skutek poniedziałkowej (7 czerwca) decyzji Izby Dyscyplinarnej.

Czytaj też:

Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi Morawiec

Sprawa immunitetu sędzi Beaty Morawiec na wokandzie Izby Dyscyplinarnej

Ta zmieniła zapadłą w I instancji uchwałę i odmówiła uchylenia immunitetu krakowskiej sędzi. Uchylono również środki nakazane uchwałą I instancji, czyli o zawieszeniu i obniżeniu uposażenia o 50 proc.

Teraz obcięte wynagrodzenie Beaty Morawiec powinno zostać wyrównane.

Uchwała ID jest prawomocna i ostateczna. Orzeczenie zapadło większością głosów. Przewodniczący składu, sędzia Jan Majchrowski, złożył zdanie odrębne w tej sprawie.

Niezadowolona z uchwały Izby Dyscyplinarnej jest Prokuratura Krajowa. Zamierzała ona postawić sędzi Morawiec zarzuty m.in. przywłaszczenia środków publicznych i nadużycia uprawnień.

W oświadczeniu wydanym po ujawnieniu treści uchwały ID Prokuratura Krajowa zwróciła uwagę, że warunkiem niezawisłości i niezależności sądów oraz szacunku i zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości jest sprawowanie godności sędziego przez osoby, które pozostają poza wszelkimi podejrzeniami.

– Uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, uwzględniająca zażalenie na decyzję o uchyleniu immunitetu sędzi Beacie Morawiec, temu zagraża. Uniemożliwia procesową weryfikację prokuratorskich ustaleń dowodowych wobec sędzi, która według prokuratury dopuściła się przestępstwa: przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej – twierdzi prokuratura.

Prokuratura Krajowa zwróciła przy tym uwagę, że postanowienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego jest prawomocne i prokuratura nie ma możliwości dalszego zaskarżenia go.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA