Sędziowie i sądy

Wiceminister Woś: Prof. Gersdorf jest zobowiązana zwołać posiedzenie KRS

Michał Woś
Youtube
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego jest zobowiązana zwołać posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział w Radiowej Jedynce wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Odniósł się w ten sposób do medialnych doniesień, że I Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf może nie zwołać pierwszego posiedzenia KRS, czym zablokuje działalność nowo wybranej Rady.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o KRS, pierwsze posiedzenie Rady po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego zwołuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego przewodniczącego. Jednak Rada przewodniczącego nie ma, bo I Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf zrezygnowała we wtorek z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa. Nie zamierza też zwoływać posiedzenia KRS, bo nowy skład Rady uważa za niekonstytucyjny.

Taka sytuacja może potrwać do 2 kwietnia, a nawet dłużej.

- To pokazuje złą wolę i podejście do prawa. Prawo jest jasne - Pierwsza Prezes SN jest zobowiązana zwołać posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział Michał Woś.

Dodał, że jeśli prof. Gersdorf chce poczekać do wyboru nowego I Prezesa SN to żadna wielka tragedia się nie stanie. 2 kwietnia wchodzi w życie ustawa o Sądzie Najwyższym, która zmusza Małgorzatę Gersdorf do odejścia w stan spoczynku ze względu na wiek.   Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie wskazany następca prof. Gersdorf.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL