Coraz więcej sędziów rezygnuje z awansu przed KRS

Ponad 130 wakatów w sądach jest w trakcie obsadzania. Wielu kandydatów rezygnuje jednak z konkursu. Powodem jest sytuacja wokół KRS.

Aktualizacja: 03.03.2020 08:57 Publikacja: 02.03.2020 20:10

Coraz więcej sędziów rezygnuje z awansu przed KRS

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

O ponad 25 proc. wzrosła liczba sędziów, którzy ostatnio zrezygnowali z awansu przed Krajową Radą Sądownictwa. Powód? Uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego, która podważyła status Rady.

– Wzrost liczby rezygnacji widać, ale dramatu nie ma – uważa Leszek Mazur, przewodniczący KRS.

– Szanujący się sędzia nigdy nie skorzysta z pośrednictwa nowej Rady, by awansować – twierdzą z kolei sędziowie ze stowarzyszeń.

Czytaj też:

Sędziowie wycofują z KRS wnioski o awans

Rezygnacja dwóch sędziów dyscyplinarnych z Poznania po wejściu w życie ustawy kagańcowej

Przed wejściem w życie ustawy sędziowie rezygnują

Rezygnują z awansu

Trzech sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie, dwójka z Poznania, 11 z apelacji łódzkiej, jeden z Opola. To tylko kilka przykładów sędziów, którzy, mając wątpliwości, jaki jest status KRS, zdecydowali się jednak na udział w procesie nominacyjnym. Większość twierdzi, że po 23 stycznia (dniu wydania uchwały trzech izb SN) dalszy udział w konkursie okazał się niemożliwy.

– Nigdy nie należałem do karierowiczów. Piętnaście lat orzekania w rejonie uzmysłowiło mi, że może teraz kolej na sąd okręgowy. Zarejestrowałem się w systemie, zgłosiłem chęć udziału w konkursie na wakat w okręgu latem 2019 r. W styczniu zdecydowałem jednak o wycofaniu zgłoszenia – mówi „Rzeczpospolitej" jeden z sędziów, który woli pozostać w rejonie. Przyznaje, że nie bez znaczenia w podjęciu tej decyzji były rozmowy z kolegami z sądu.

– Rozumiem, że każdy ma prawo wyboru – przyznaje sędzia Leszek Mazur.

Dużo ostrzej reaguje Maciej Mitera, rzecznik Rady.

– To niedopuszczalne naciski zewnętrzne ze strony stowarzyszeń, a w zasadzie ich aktywu – ocenia. Dodaje też, że liczby to jedno, a życie to zupełnie inna sprawa.

– Trzeba by odpytać każdego z rezygnujących, jaki jest powód ich decyzji – uważa.

Takie informacje chciałby mieć także sędzia Mazur, ale już po analizie statystyk przyznaje, że 10 proc. rezygnacji jest spowodowanych oceną KRS.

Wszystko przez wątpliwości

Sędzia Bartłomiej Starosta, SSP Iustitia i członek stałego prezydium Forum Współpracy Sędziów, nie ma wątpliwości, dlaczego sędziowie rezygnują. Uważa przy tym, że postępują właściwie.

– To rozsądne zachowanie – twierdzi. Zwraca też uwagę, że chętni do awansu nie dyskredytowali Krajowej Rady Sądownictwa od początku jej powołania.

– Mimo wątpliwości i zastrzeżeń zdecydowali się przecież kandydować. Po styczniowej uchwale SN i publikacji list poparcia sędziów – członków do KRS – my, jako Iustitia, nie mamy wątpliwości, że KRS nie istnieje – mówi sędzia Starosta.

Olgierd Dąbrowski-Żegalski, sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, podkreśla, że rozumie sędziów, którzy wolą wstrzymać się z awansem i poczekać na spokojniejszy czas.

Wycofujący się z konkursów sędziowie to niejedyny problem KRS. Przed Radą trwają konkursy, które zastała nowela ustaw sędziowskich (z 14 lutego 2020 r.). Pojawia się pytanie, co z nimi zrobić. W ocenie prezydium KRS należy postępować zgodnie z zasadą „bezpośredniego działania nowego prawa". To by zaś oznaczało, że oceny kandydatów dokonane przez zgromadzenia sędziów przed wejściem w życie ustawy (tj. przed 14 lutego 2020 r.) pozostaną w mocy. Jeżeli kolegium konkretnego sądu zaopiniowało kandydatury przed wspomnianą datą, czynność ta pozostanie w mocy. Jeśli tego nie zrobiło, ma taką możliwość po wyborze kolegium na nowych zasadach.

O ponad 25 proc. wzrosła liczba sędziów, którzy ostatnio zrezygnowali z awansu przed Krajową Radą Sądownictwa. Powód? Uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego, która podważyła status Rady.

– Wzrost liczby rezygnacji widać, ale dramatu nie ma – uważa Leszek Mazur, przewodniczący KRS.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara