fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Po uchwale SN sądy odraczają rozprawy

Sąd Najwyższy
Fotolia.com
Sąd Najwyższy odroczył piątkowe rozprawy w wyniku wczorajszej uchwały. Chce zapoznać się z pisemnym uzasadnieniem.

- Sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej jest sprawą poważną, wręcz kardynalną i nie może odbywać się pod naciskiem czy pod presją czasu - powiedziała Sędzia Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska - TVN24.pl.

Sędzia podkreśliła, że wczorajsza uchwała SN de facto zakazuje części sędziom Sądu Najwyższego sprawowania wymiaru sprawiedliwości.

- Osobiście uważam, że treść uchwały może godzić w konstytucyjną zasadę nieusuwalności sędziów gdyż prawo wykonywania czynności służbowych i wydawania orzeczeń, a więc wymierzania sprawiedliwości jest istotą służby sędziowskiej.

Czytaj także: Rączka: sędziowie SN powinni powstrzymywać się od orzekania

Dodała, że sędzia bez togi jest nieprzydatny dla społeczeństwa, któremu miał służyć. Manowska zauważyła, że prowadzenie postępowania w świetle uchwały SN mogłoby negatywnie rzutować na strony postępowania. Podjętym dziś orzeczeniom mogłyby grozić uchylenie.

Tak samo postąpił w piątek sąd apelacyjny w Katowicach. W składzie sędziowskim miał uczestniczyć sędzia wybrany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. 

Źródło: TVN24.pl/Twitter
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA