fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Iustitia o wystąpieniach Dudy: to mowa nienawiści

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” wyraziło stanowczy sprzeciw wobec kampanii nienawiści skierowanej przeciwko sędziom, realizowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę przy okazji spotkań przedwyborczych w Zwoleniu i Katowicach.

Twierdzenie, że sądy są przeszkodą do prawidłowego rozwoju Polski jest kłamliwe, zaś sugerowanie, że sędziowie są nieodpowiedzialni i „powinni być eliminowani", gdyż inaczej „Polska nigdy nie będzie normalnym państwem" jest przykładem mowy nienawiści, która może skutkować aktami przemocy skierowanymi wobec poszczególnych sędziów - czytamy w uchwale Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

W dokumencie przypomniano, że z mocy art. 10 Konstytucji RP sądy są obok władzy ustawodawczej i wykonawczej trzecią, równorzędną władzą. Niezależny wymiar sprawiedliwości stanowi podstawową gwarancję praw i wolności obywateli przysługujących im z mocy Konstytucji RP. - Podważanie tych wartości przez Prezydenta RP jest niedopuszczalne i sprzeczne z polskim porządkiem prawnym - podkreślono w uchwale.

Czytaj także:

Stanowisko w sprawie ostatnich wypowiedzi prezydenta wydało też Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów.

Przypomniano w nim, że "w naszej historii znane już były przypadki, kiedy politycy, dla doraźnych celów politycznych, wykorzystywali różne grupy społeczne antagonizując je". - Pamiętajmy, że sędziowie codziennie wchodzą na salę rozpraw, aby wydawać orzeczenia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, a słowa Prezydenta RP mogą doprowadzić do zwiększenia agresji, której ofiarami będą właśnie sędziowie i ich rodziny - ostrzega Forum Współpracy Sędziów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA