Minister sprawiedliwości przygotował zmiany do ustawy – Prawo o ustroju sądów wojskowych. Chodzi o ławnika w sądzie wojskowym i nabór na wakaty sędziów. W pierwszej sprawie minister chce, by ławnik w mundurze tracił mandat po uznaniu go za winnego w prawomocnym orzeczeniu dyscyplinarnym. Druga dotyczy obsady stanowisk sędziowskich, które w sądach wojskowych będą zapełniane według potrzeb.

Regulacja przewidująca wybór ławników ma być rozszerzona na wojskowe sądy garnizonowe. Orzekają one w pierwszej instancji we wszystkich sprawach z wyjątkiem przekazanych do właściwości innych sądów. Mają takie same uprawnienia i obowiązki procesowe jak sądy rejonowe.

Po zmianach w procedurze karnej ze względu na szczególną zawiłość sprawy lub jej wagę sądy pierwszej instancji mogą postanowić o jej rozpoznaniu przez trzech sędziów albo jednego sędziego i dwóch ławników. Konieczna była więc zmiana, która pozwoli wybierać ich też do wojskowych sądów garnizonowych.

Jakie sprawy do nich trafiają? Od spraw żołnierzy w czynnej służbie (z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie) poprzez pracowników wojska o przestępstwa przeciwko zasadom pełnienia służby i mieniu wojskowemu oraz popełnione podczas użycia lub pobytu Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa.

podstawa prawna: nowela prawa o ustroju sądów wojskowych DzU z 27 października 2017 r., poz 2265