Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.04.2019 07:12 Publikacja: 07.04.2019 00:01
fot. Wies van Erp
Foto: Flickr
Likwidacja od 2017 r. niezarejestrowanych na abonenta numerów prepaidowych miała pomóc w walce z terroryzmem, ale także ograniczyć liczbę fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych, które w ostatnich latach stały się plagą. Dzięki rejestracji służby mogłyby szybko ustalić tożsamość właściciela telefonu, z którego wysyłano nieprawdziwą wiadomość lub wykonano połączenie o fałszywym alarmie.
Poseł PO Marek Wójcik chciał sprawdzić, czy rejestracja kart na nazwisko pomogła ograniczyć skalę zjawiska zgodnie z intencją ustawodawcy. Poprosił MSWiA o dane na ten temat od 2014 r. do 2018 r., w tym ilu sprawców fałszywych alarmów ujęto. Dane są „objęte niejawną formą pracy operacyjnej policji", wobec czego „nie mogą zostać udostępnione" – odpowiedział Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych. – To absurdalne i dowód na to, jak wygląda dziś parlamentarna kontrola rządu – mówi nam poseł Wójcik. Tym bardziej że „Rzeczpospolita" wystąpiła do Komendy Głównej Policji i bez problemu je otrzymała. Okazuje się, że faktycznie od 2017 r. spada liczba fałszywych zgłoszeń o bombach, tyle że nie poprawiła się wykrywalność. W 2016 r. było ich aż 391, rok później – kiedy weszła w życie ustawa antyterrorystyczna – spadła do 260. W ubiegłym, 2018 r. fałszywych alarmów zanotowano 218. Problem w tym, że procentowo, patrząc na liczbę zatrzymanych sprawców, wykrywalność wcale nie wzrosła (choć oczywiście liczbowo zmalała). W 2016 r. ujęto 186 osób, w 2017 – 102, a w 2018 – 104 osoby. Powód?
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi śledztwo w sprawie pożaru w podwarszawskich Ząbkach. Śledczy pracuj...
W ostatnim czasie mieszkańcy stołecznych Bielan zaczęli zgłaszać coraz więcej przypadków pojawiania się dzików n...
Pasażerowie pierwszej linii metra zostali ewakuowani ze stacji linii M1 od Dworca Gdańskiego do Centrum. Na Dwor...
W województwie mazowieckim Centra Integracji Cudzoziemców nie powstaną w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Ciechano...
Od czwartkowego poranka (3 lipca), pociągi na pierwszej linii metra (M1) wracają na niemal całą trasę. Jak poinf...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas