Niewątpliwie najbardziej gorącym tematem w ostatnim czasie jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odpowiedzi na pytania prejudycjalne polskiego Sądu Najwyższego w sprawie obecnych reform wymiaru sprawiedliwości.
Z wyrokiem wiązały duże nadzieje środowiska opozycyjne i sędziowie negatywnie nastawieni do ostatnich zmian. Wbrew oczekiwaniom Trybunał nie orzekł jednak jednoznacznie o sprawach ustrojowych polskiego sądownictwa i uznał, że kwestie te należy rozstrzygnąć na gruncie krajowym. Dał jedynie wskazówki, jakie kwestie należy brać pod uwagę.
Czytaj też:
O stosowaniu prawa Unii mogą rozstrzygać niezawisłe sądy
Nie było więc wyczekiwanego trzęsienia ziemi. Krajowa Rada Sądownictwa i nowe izby Sądu Najwyższego nie zostały z dnia na dzień zlikwidowane. Zresztą takiej możliwości nie było. Wyroki TSUE nie są źródłem prawa i nie powodują automatycznego uchylania ustaw. Wyroki wydane w odpowiedzi na pytania prejudycjaln...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.