Główny Zarząd Zdrowia i Opieki Społecznej odrzucił rządowy projekt wprowadzenia możliwości korekty płci u transosób od 15. roku życia bez zgody rodziców. Stwierdził, że istnieją przeciwwskazania do takich operacji, zanim się osiągnie pełnoletność.
Zarząd przeprowadził analizę etycznego wymiaru zagadnienia. Według profesora uniwersytetu w Linköping Larsa Sandmana istnieją dowody na pozytywne efekty zmiany płci w starszej grupie wiekowej. Jeśli natomiast chodzi o młodsze osoby cierpiące na dysforię płciową (gdy tożsamość płciowa niedopasowana jest do płci w chwili urodzenia), nie ma podstaw naukowych, które by uzasadniały konieczność chirurgicznych ingerencji.
Czytaj także: Zmiana płci: nie trzeba pozywać własnych dzieci
Zdaniem Sandmana nastolatkowie walczą ze swoją tożsamością, eksperymentują, są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i ich uczuciowość nie funkcjonuje tak jak u dorosłych osób. A w końcu chodzi o procesy nieodwracalne – pr...
Skorzystaj z unikalnej oferty na dostęp do specjalistycznych treści prawnych i ekonomicznych.
Pakiet rp.pl plus to ekskluzywne treści dla profesjonalistów, skorzystaj z:
- dostępu do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus;
- Prawnych treści premium, w tym: tygodników Dobra Firma: Podatki i Księgowość, Dobra Administracja, Rzecz o Prawie, Dobra Firma – Rachunkowość, Dobra Firma - Kadry i Płace, Dobra Firma – Biznes („Biznes w czasie Pandemii Covid19”);
- serwisu Legislacja;
- serwisu Wskaźniki i Stawki;
Dostęp do treści rp.pl - PAKIET PLUS nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej i raportów dla prenumeratorów.