fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Sondaż: Co drugi Polak uważa, że rząd ukrywa deficyt

Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Dochody i wydatki w kasie państwa mają wynosić ok. 429,5 mld zł – poinformował pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki. – To pierwszy od 30 lat zrównoważany budżet, który jednocześnie zawiera nasze zobowiązania – mówił premier potwierdzając informacje "Rzeczpospolitej" sprzed kilku dni. Z sondażu SW Research dla rp.pl wynika jednak, że co drugi ankietowany uważa, iż w rzeczywistości rząd ukrywa deficyt.

Wydatki w 2020 r. także mają wynieść 429,5 mld zł. Morawiecki podkreślał, że po stronie wydatkowej zachowane są wszystkie zapowiedziane programy w ramach polityki społecznej. Budżet obejmuje więc finansowanie programu Rodzina 500+ na każde dziecko, specjalnych dodatków dla osób niepełnosprawnych w wysokości 500 zł, program "Dobry start", obniżenie podatku PIT.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy dzięki czemu - ich zdaniem - udało się osiągnąć równowagę budżetową.

Najwięcej, bo 50 proc. respondentów wskazało, że budżet bez deficytu jest możliwy dzięki ukryciu deficytu. 19,3 proc. uważa, że budżet bez deficytu jest zasługą działań rządu a 13 proc. - że jest zasługą dobrej koniunktury gospodarczej. 17,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej opinię, że budżet bez deficytu to kwestia ukrycia deficytu prezentują kobiety (54%), osoby powyżej 50 lat (57%), ankietowani o wykształceniu wyższym (54%). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (58%) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (61%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA