fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Brytyjska firma zatrudni inżynierów we Wrocławiu

Czterdziestu inżynierów zatrudni we Wrocławiu brytyjska firma Red Embedded Consulting, zajmująca się usługami doradztwa w branży IT.
W stolicy Dolnego Śląska uruchomi ona centrum R&D. Jak informuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ), która negocjowała wprowadzenie do Polski tej inwestycji, centrum zacznie działać w styczniu przyszłego roku.
Wrocław był jedną z wielu potencjalnych lokalizacji na całym świecie, które brał pod uwagę inwestor. – Największe znaczenie miał dla nas dostęp do wysoko wykwalifikowanej i doświadczonej kadry inżynierskiej, bardzo dobra infrastruktura oraz bliskość kulturowa i brak bariery językowej - powiedział Andrew Stuart, dyrektor zarządzający Red Embeded.
Firma została założona w 2008 roku i zatrudnia w dwóch biurach w Wielkiej Brytanii i w USA 120 inżynierów. Red Embedded świadczy usługi dla klientów na całym świecie w zakresie oprogramowania, sprzętu, rozwoju produktów i integracji systemów. We Wrocławiu ulokuje się w budynku Silver Tower. - Inwestycja Red Embedded to kolejne potwierdzenie, że Polska jest znaczącym ośrodkiem rozwoju nowoczesnych usług IT dla biznesu – twierdzi Sławomir Majman, prezes PAIZ. Tego typu usługi bardzo dobrze rozwijają się we Wrocławiu. Według Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW), miasto staje się krajowym liderem w usługach tego typu. - Dzięki długoletniej współpracy uczelni z biznesem mamy możliwość przyciągać do Wrocławia tak innowacyjne firmy jak Red Embedded – ocenia Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu ARAW.
Specjaliści IT to obecnie największa grupa zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Polsce – według reprezentującej sektor organizacji ABSL, to jedna trzecia zatrudnionych w całej branży. Znacznie mniej, bo 20 proc. pracowników zajmuje się usługami finansowo-księgowymi, natomiast 18 proc. – obsługą klienta.
W Polsce sektor usług dla biznesu stał się najszybciej rozwijającym się sektorem polskiej gospodarki. Od początku ubiegłego roku w kraju powstało aż 60 nowych centrów. Według ABSL, w Polsce działają 532 centra usług z kapitałem zagranicznym, a w ciągu ostatnich dwóch lat liczba pracowników zwiększyła się o ponad jedną trzecią. A dalsze prognozy są więcej niż optymistyczne. Do 2020 r. w sektorze może pracować aż 250 tys. osób – uważa dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini i wiceprezes ABSL, Marek Grodziński.
Polska jest już największym rynkiem pracy dla branży nowoczesnych usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zatrudnionych jest tu 150 tys. osób, podczas gdy w Rumunii (2. miejsce pod względem zatrudnienia) blisko 51 tys., a na Węgrzech (3. miejsce) ponad 43 tys.
Rozwój centrów usług stał się źródłem dodatkowych miejsc pracy również w sektorze towarów i usług konsumpcyjnych – w handlu, transporcie i łączności oraz w branży kultury i rekreacji. –Na każde 1000 pracowników centrów usług powstaje ponad 250 kolejnych miejsc w ich bezpośrednim otoczeniu. Zwiększa się także strumień pieniędzy płynący z sektora do kas samorządów.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA