fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Solidny wzrost zatrudnienia, spowolnienie w płacach

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
W marcu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7 proc. rok do roku i wyniosło 5726,7 tys. – podał GUS. To więcej niż oczekiwania rynkowe, bo spodziewano się wzrostu średnio o 2,5 proc. oraz więcej niż wzrost w lutym – 2,5 proc.

Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) wyniosło 4351,45 zł i było wyższe o 3,3 proc. rok do roku. Tu analitycy spodziewali się wzrostu o 3,4 proc. W lutym wzrost wyniósł 3,9 proc.

- Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w marcu o 15,5 tys. miesiąc do miesiąc wobec wzrostu o 8,2 tys. w lutym. Z pominięciem styczniowych odczytów (zawyżanych przez rewizje próby) był to najsilniejszy miesięczny wzrost zatrudnienia od czerwca 2010 r. – wylicza Krystian Jaworski z Credit Agricole Bank Polska.

- Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw będzie dalej wzrastać w umiarkowanym tempie, do czego w największym stopniu przyczyni się szybki wzrost popytu na pracę w przetwórstwie przemysłowym. W I kw. odnotowano wyraźne zwiększenie stopnia wykorzystania mocy wytwórczych w przetwórstwie przemysłowym do poziomu najwyższego od III kw. 2008 r. Tym samym, czynnikiem wspierającym wzrost liczby etatów jest dalszy, choć prawdopodobnie wolniejszy niż w IV kw. ub. r. wzrost inwestycji przedsiębiorstw – dodaje.

- Cały I kwartał można zaliczyć do udanych na rynku pracy – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomista Banku Pocztowego.

- W porównaniu do czwartego kwartału poprzedniego roku na wyższych poziomach znalazła się zarówno dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, jak i tempo wzrostu wynagrodzeń. Ponieważ dodatkowo w tym czasie nastąpiło pogłębienie się deflacji, zarówno wzrost realny wynagrodzeń, jak i funduszu wynagrodzeń, także znalazł się na bardzo wysokich poziomach. Jest to bardzo dobra informacja z punktu widzenia wzrostu konsumpcji – podkreśla Kurtek.

Jej zdaniem, po dodaniu programu Rodzina 500+, który ruszył od początku II kwartału, w całym 2016 r. konsumpcja będzie odgrywać wiodącą rolę w przyspieszaniu tempa wzrostu gospodarczego i dynamika PKB osiągnie przynajmniej 3,8 proc.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA