fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Najczęstsze problemy dot. alimentów

123RF
30 marca 2016 r. odbyło się drugie spotkanie Zespołu Ekspertów ds. Alimentów powołanego wspólnie przez Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wśród zadań zespołu są m.in. zmniejszenie przyzwolenia społecznego na niepłacenie alimentów i ukrywanie dochodów, a także wypracowanie propozycji działań prowadzących do zmian systemowych w zakresie niealimentacji.

- Uchylanie się od płacenia alimentów godzi w dobro dziecka – nie mają co do tego wątpliwości uczestniczący w pracach zespołu Marek Michalak i Adam Bodnar. Obaj rzecznicy w ramach współpracy i koordynacji prac zespołu chcą wykorzystać doświadczenia swoich urzędów i wspólnie wystąpić z uwagami i propozycjami do odpowiednich resortów oraz instytucji publicznych.

Problemów jest wiele: niska skuteczność egzekucji komorniczych, przekroczenie progu dochodowego umożliwiającego uzyskanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz umarzanie postępowań przygotowawczych w sprawach z par. 209 Kodeksu Karnego.

Wokół tych tematów toczą się obecnie prace zespołu. W jego skład oprócz ekspertów z obu urzędów wchodzą: adwokaci, sędziowie, komornicy, przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci", Stowarzyszenia „Program Wsparcia Zadłużonych", ludzie świata nauki i środowiska penitencjarnego.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA