fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

RZECZoPOLITYCE

Sławomir Neumann: PO nie jest totalną opozycją

rp.pl
Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO uważa, że prezydent Andrzej Duda ma dobre wystąpienia, ale po kilku dniach wszystko umyka, bo do głosu dochodzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Prezydenta nie ma w sporze o Trybunał, widać go tylko jak składa kwiaty - mówił w programie #RZECZoPolityce

Przewodniczący PO skomentował doniesienia o tym, że prezydent Andrzej Duda ma w czwartek zaprzysiąc sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego. - Jestem zaskoczony, myślałem, że prezydent się powstrzyma z zaprzysiężeniem sędziego do czasu wyjaśnienia sytuacji przez prokuraturę – powiedział Neumann. - Jeżeli okaże się, że sędzia Jędrzejewski został wybrany niezgodnie z prawem to on będzie największym przegranym. 

Neumann skrytykował odpowiedź marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który według PO nie odpowiedział wyczerpująco na pytania prezydenta Andrzeja Dudy. Jego zdaniem sytuacja nie jest zakończona. - Chcemy sprawdzić, z którego miejsca głosowali posłowie PiS, bo widać było, że nie wszyscy byli obecni w ławach sejmowych. Trzeba ustalić więc, skąd zagłosowali – mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Wyraził również obawę, że sytuacja wokół TK w najbliższym czasie się nie zmieni, a wybór na sędziego prof. Jędrzejewskiego nie przybliża nas do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego. - Do grudnia nic się nie wydarzy i Trybunał będzie nadal paraliżowany – uważa Neumann.

Odniósł się także do wywiadów, których udziela prezes PiS Jarosław Kaczyński. Chodzi o zaprzeczanie, że prezes ma jakikolwiek wpływ na decyzje prezydenta. - Im więcej prezes Jarosław Kaczyński zaprzecza, że ma jakikolwiek wpływ na decyzje Pałacu Prezydenckiego, tym bardziej jest to wątpliwe – twierdzi przewodniczący PO.

Neumann pochwalił prezydenta mówiąc, że niektóre jego przemówienia są dobre, ale mija kilka dni i wszystko znika po wystąpieniach prezesa Kaczyńskiego. - Rozumiem dług wdzięczności prezydenta do prezesa Kaczyńskiego, który dał mu szansę, ale to nie powinno tak wyglądać – twierdzi przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO.  - Nie widzimy, że prezydent chce rozwiązać jakikolwiek problem, nie ma go w sporze o Trybunał, widzimy tylko jak składa kwiaty podczas różnych uroczystości.
 
Poseł PO został zapytany również o to kto za ponad cztery lata powinien reprezentować Platformę Obywatelską w wyborach prezydenckich. Neumann nie chciał jednoznacznie odpowiadać, ale nieustępliwy Bogusław Chrabota dopytywał wprost o przewodniczącego Rady Europy Donalda Tuska.  – Po drodze będą wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego, a także parlamentarne – wymijająco odpowiadał Neumann.

- Donald Tusk jest jednym z najwybitniejszych polskich polityków i osiągnął tyle, że nikt w Polsce długo nie osiągnie takiego stanowiska. Nie wiem czy w ogóle by chciał wracać do Polski. Gdyby chciał to byłaby to bardzo ciekawa kandydatura i w Platformie zawsze miałby poparcie – mówił Neumann.

Czy poparłby tę kandydaturę lider PO Grzegorz Schetyna? – Z tego co wiem to Schetyna nie zamierza kandydować. Platforma zawsze będzie dla Donalda Tuska, który jest dla niej wartością – mówił Neumann.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA