Yousif Eisa Hassan al-Sabri: Kultura tolerancji

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich panują bardzo dobre warunki dla rozwoju wartości tolerancji, umiaru i akceptacji innych – przekonuje ambasador tego kraju w Polsce.

Aktualizacja: 27.03.2019 21:43 Publikacja: 27.03.2019 18:09

Yousif Eisa Hassan al-Sabri: Kultura tolerancji

Foto: Twitter

Aby jeszcze bardziej wzmacniać te wartości, Zjednoczone Emiraty Arabskie uruchomiły Krajowy Program Na Rzecz Tolerancji, wprowadziły Ustawę o Przeciwdziałaniu Dyskryminacji i Nienawiści oraz utworzyły kilka centrów do walki z ekstremizmem i terroryzmem: Międzynarodowy Instytut Tolerancji, Centrum Hedaya ds. zwalczania brutalnego ekstremizmu oraz Centrum Sawab (we współpracy z USA).

Wizyta Papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w lutym 2019r. miała wyjątkowe znaczenie, dzięki przesłaniu miłości i pokoju dla wszystkich narodów regionu, które ze sobą niosła.

Papież podczas wizyty wziął udział w spotkaniu międzyreligijnym, którego tematem było braterstwo ludzkie. Na jego zakończenie papież podpisał z wielkim imamem Al-Azharu Szejkiem Ahmedem Al-Tayebem historyczny dokument „Braterstwo między ludźmi dla pokoju na świecie i wspólnej koegzystencji”, w którym podkreśla się, że religie nawołują do dialogu, współistnienia oraz odrzucenia ekstremizmu i przemocy.

Papież i wielki imam otrzymali nagrodę Braterstwa miedzy ludźmi. Położono także kamień węgielny pod budowę Meczetu Szejka Ahmeda Al-Tayeba i kościoła św. Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dla podkreślenia roli, jaką odegrali ci dwaj duchowi przywódcy w promowaniu dialogu międzyreligijnego.

Papież odprawił także historyczną mszę na stadionie Zayed Sports City w Abu Dhabi. Była to największa msza w historii Półwyspu Arabskiego.

Wizyta papieża w ZEA przyczyniła się do pogłębienia wzajemnego szacunku, konsolidacji dialogu między religiami i grupami etnicznymi, jak również do pogłębienia pokoju i braterstwa wśród narodów.

Muzułmańskie i chrześcijańskie autorytety religijne w świecie arabskim z zadowoleniem przyjęły wizytę papieża Franciszka, która podkreśliła ważną rolę Zjednoczonych Emiratów Arabskich w umacnianiu wartości pokoju w regionie i na świecie.

W ZEA działa kilka kościołów i świątyń, które pozwalają wyznawcom różnych wiar praktykować swoje obrzędy religijne.

Przejawem tego niezwykłego ducha tolerancji ZEA jest nadanie przez Jego Wysokość Szejka Muhammada Ibn Zajida Al Nahajjana, Następcę Tronu Abu Zabi i Zastępcę Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych ZEA, Meczetowi Szejka Muhammada Ibn Zajida imienia Maryji Matki Jezusa (arab. Marjam Umm ‘Isa) dla umocnienia więzów międzyludzkich, łączących różne religie, do których zachęca religia muzułmańska, jak również dla podkreślenia cech wspólnych wszystkich religii objawionych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie przykładają ogromną wagę do kwestii tolerancji. W lutym 2016 po raz pierwszy powołano Ministra Stanu ds. Tolerancji. Miało to miejsce podczas ogłoszenia zmian w rządzie przez Jego Wysokość Szejka Muhammada Ibn Raszida Al Maktum, Wiceprezydenta i Premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Władcę Dubaju. Jego Wysokość podkreślił wówczas: „Nie możemy pozwolić na nienawiść w naszym kraju; nie ma przyzwolenia na żadną postać dyskryminacji w stosunku do osób mieszkających w naszym kraju, czy też będących jego obywatelami”. Jego Wysokość zwrócił także uwagę, iż tolerancja nie jest niczym nowym w ZEA, jest ona bowiem przedłużeniem kultury panującej w naszym regionie od dawna.

Ministerstwo tolerancji promuje stanowisko ZEA w dążeniu do wzmacniania wartości tolerancji, wielokulturowości, akceptacji innych, zarówno pod względem różnic poglądów, kultur, odłamów wyznaniowych czy religii.

Pierwszym Ministrem Stanu ds. Tolerancji została mianowana J.E. Szejka Lubna Bint Chalid Al-Kasimi. Po zmianach w rządzie ZEA, które nastąpiły w październiku 2017r., Ministrem Tolerancji został J.E. Szejk Nahajjan Ibn Mubarak Al Nahajjan.

16 listopada 2017 r., podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji, Jego Wysokość Szejk Muhammad Ibn Raszid Al Maktum, Wiceprezydent i Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Władca Dubaju, nazwał najpiękniejszy most dla pieszych na nowym kanale wodnym w Emiracie Dubaju, Mostem Tolerancji, dla uwydatnienia wagi, jaką przywiązuje się do kwestii tolerancji w ZEA.

15 grudnia 2018 r. Jego Wysokośc Szejk Chalifa Ibn Zajid Al Nahajjan, Prezydent ZEA, ogłosił, że rok 2019 będzie obchodzony jako Rok Tolerancji w Emiratach. Krok ten ma na celu podkreślenie roli ZEA jako światowej stolicy tolerancji oraz potwierdzenie wagi tolerancji na drodze wyznaczonej przez założyciela ZEA Szejka Zajida Ibn Sultana Al Nahajjana (zm. 2004). W struktury naszego państwa jest wpisane trwałe dążenie do pogłębiania wartości tolerancji, dialogu, otwarcia na inne kultury oraz akceptacji odmienności.

W Roku Tolerancji, w okresie 14-21 marca 2019 r., Zjednoczone Emiraty Arabskie mają zaszczyt gościć Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych pod patronatem Jego Wysokości Szejka Muhammada Ibn Zajeda Al-Nahajjana, Następcy Tronu Abu Zabi, Zastępcy Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych ZEA, które odbywają się po raz pierwszy w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

  • Obchody „Roku Tolerancji” będą koncentrować się wokół kilku podstawowych kwestii, m.in. tolerancji wobec odmienności kulturowej, poprzez realizację różnych inicjatyw kulturalnych i społecznych w ZEA i na świecie, w tym w Polsce.

    W tym kontekście Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie będzie wznosić mosty tolerancji poprzez wsparcie i organizację różnych wydarzeń kulturalnych, zbliżających do siebie kulturę emiracką i polską. Jednym z tych wydarzeń jest czwarta edycja Przeglądu Kina Emirackiego w Polsce, która odbędzie się w kwietniu, a jej tematem wiodącym będzie toelrancja.

    Przegląd Kina Emirackiego w Polsce jest organizowany od roku 2016 przez polską Fundację Nahda we współpracy z Image Nation Abu Dhabi, Cinema Vision Films oraz emirackimi reżyserami, przy wsparciu i pod honorowym patronatem Ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie. Do tej pory odbyły się trzy edycje festiwalu w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie i Krakowie, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem. Miałem przyjemność brać w nich udział wraz z przedstawicielami polskich instytucji państwowych oraz przedstawicielami Image Nation Abu Dhabi. Fundacja „Nahda”, założona przez p. Zofię Jeziorną i p. Daniela Gołębiewskiego, jest organizacją pozarządową, aktywnie działającą na rzecz wzmacniania współpracy międzykulturowej oraz przybliżania kultury bliskowschodniej w Polsce. Fundacja Nahda, reprezentowana przez p. Zofię Jeziorną nawiązała także owocną współpracę z emirackim kompozytorem Ihabem Darwishem, który nagrał w 2017 roku w Alvernia Studios pod Krakowem swoją symfoniczną płytę „Waves of My Life” (wydaną przez Universal Music MENA) w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej – jednego z czołowych zespołów symfonicznych młodego pokolenia w Europie. Twórczość Darwisha jest mieszanką muzyki klasycznej i współczesnej muzyki zakorzenionej w tradycji i kulturach bliskowschodnich. W zeszłym roku w Emirates Palace na międzynarodowym Abu Dhabi Music Festival, miała miejsce światowa premiera tego albumu w wykonaniu polskiej Orkiestry Akademii Beethovenowskiej Marcina Klejdysza oraz Chóru Polskiego Radia. Należy dodać, iż jest to pierwszy projekt współpracy muzycznej na taką skalę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

    Warto podkreślić, że wspomniany Festiwal Abu Dhabi uhonorował jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i dyrygentów, prof. Krzysztofa Pendereckiego, w uznaniu jego wybitnych dokonań i znaczenia jego twórczości na arenie międzynarodowej.

    W zeszłym roku także Opera w Dubaju gościła polską Operę Narodową, która zaprezentowała dwa klasyczne przedstawienia operowe: Eugeniusza Oniegina i Aidę.

    Ambasada ZEA w Warszawie czyni liczne starania, mające na celu kontynuację wzmacniania i rozwijania współpracy polsko-emirackiej w dziedzinie kultury. Pozostaje cały czas w kontakcie z polskimi instytucjami odpowiedzialnymi za te kwestie. Ambasada koordynuje także z kilkoma instytucjami, m.in. z Muftim RP, przedstawicielami Kościoła Katolickiego, Zespołem Parlamentarnym ds. Dialogu Międzykulturalnego i Międzyreligijnego, Polsko-Arabskim Klubem Społeczno-Gospodarczym czy Fundacją ICAR, organizację seminariów na temat tolerancji, które mają odbyć się w tym roku w Warszawie.

    Doskonałym przykładem zbliżenia kulturalnego między naszymi krajami był udział Polski w roli gościa honorowego na 28 Międzynarodowych Targów Książki w Abu Zabi w ubiegłym roku. W oficjalnym otwarciu targów uczestniczył J.E. Piotr Gliński Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który podkreślił, że udział Polski jako gościa honorowego, to wielkie wyróżnienie. Wskazał także na wagę Międzynarodowych Targów Książki w Abu Zabi, jako największych tego typu w regionie, stanowiących bramę do kultur arabskich i azjatyckich.

    Kwitnie także współpraca miedzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Emiratem Szardży. W kwietniu 2018 r. delegacja profesorów i studentów UJ, na czele z JM prof. Wojciechem Nowakiem, Rektorem UJ, prof. Elżbietą Górską, Dziekanem Wydziału Filologicznego oraz prof. Barbarą Michalak-Pikulską, Dyrektor Instytutu Orientalistyki gościła w Emiracie Szardży, celem pogłębienie współpracy między ośrodkami naukowymi obydwu krajów. Delegacja została przyjęta przez J.W. Szejka Sułtana Ibn Muhammada Al-Kasimi, Władcę Szardży, wzięła udział w sympozjum naukowym zatytułowanym Dialog cywilizacji i zbliżenie między narodami. Rola kultury arabskiej w Polsce zorganizowanym przez Departament Kultury Szardży, a także odwiedziła Uniwersytet Al-Kasimijja oraz Muzeum Cywilizacji Islamu.

    Pragnę w tym miejscu zwrócić także uwagę, jak niezwykle ważny będzie udział Polski w światowej wystawie EXPO2020 w Dubaju. Będzie to doskonała okazja do pokazania międzynarodowej publiczności dorobku kulturowego, gospodarczego i społecznego. „Connecting Minds, Creating the Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” to temat przewodni EXPO 2020 w Dubaju, który podkreśla wagę zbliżenia między narodami poprzez współpracę dla lepszej przyszłości.

    Emiracko-polska współpraca kulturalna i naukowa stanowi doskonały przykład dyplomacji kulturalnej oraz budowania trwałych mostów porozumienia i tolerancji między różnymi narodami i kulturami.

    Opinie polityczno - społeczne
    Michał Szułdrzyński: Dlaczego Hołownia krytykuje Tuska za ministrów na listach do PE?
    Opinie polityczno - społeczne
    Dubravka Šuica: Przemoc wobec dzieci może kosztować gospodarkę nawet 8 proc. światowego PKB
    Opinie polityczno - społeczne
    Piotr Zaremba: Sienkiewicz wagi ciężkiej. Z rządu na unijne salony
    Opinie polityczno - społeczne
    Kacper Głódkowski z kolektywu kefija: Polska musi zerwać więzi z izraelskim reżimem
    Opinie polityczno - społeczne
    Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE. PiS w cylindrze eurosceptycznego magika