Przestępczość

Hakerzy z Korei Północnej szukają kryptowalut dla Kima

By The Monero Project [BSD (http://opensource.org/licenses/bsd-license.php)], via Wikimedia Commons
Hakerzy z Korei Północnej przejmują kontrolę nad komputerami, aby zdobywać kryptowaluty - informuje Bloomberg.

Jak pisze Bloomberg działania hakerów z Pjongjangu to metoda zdobycia przez reżim w Korei Północnej dewiz w sytuacji, gdy na kraj ten nakładane są kolejne sankcje w związku z próbami rakietowymi podejmowanymi przez reżim Kim Dzong Una.

Cannot send log message because exception Http_Exception_CurlError was thrown with message "cURL: Error: '7:couldn't connect to host' when sending request to:http://195.8.128.54/saxo-log".

Bloomberg opisuje działania grupy hakerów Andariel, która miał a przejąć serwer południowokoreańskiej firmy latem 2017 roku i użyć go do "wykopania" ok. 70 monet Monero - tyle jednostek tej kryptowaluty było 29 grudnia warte ok. 25 tys. dolarów. Informacje na ten temat podał Kwak Kyoung-ju, stojący na czele zespołu analityków monitorujących działania hakerów w Financial Security Institute - instytucji wspieranej przez południowokoreański rząd.

Przypadek ten - jak pisze Bloomberg - podkreśla rosnący apetyt Korei Północnej na cyberataki, których celem jest zdobywanie kryptowalut, stających się źródłem dewiz dla reżimu Kim Dzong Una.

- Anadriel szuka wszystkiego, co przynosi zysk - mówi Kwak.

Północnokoreańscy hakerzy mają skupiać się na Monero, a nie na popularniejszych Bitcoinach, ponieważ waluta ta ma być łatwiejsza do ukrycia i "wyprania" - uważa analityk.

"Wykopywanie" kryptowalut wymaga komputerów o potężnych mocach obliczeniowych, którymi najczęściej dysponują głównie duże korporacje.

Stany Zjednoczone oskarżają Koreę Północną o atak hakerski z użyciem oprogramowania WannaCry, którego ofiarą padły tysiące komputerów na całym świecie. Hakerzy domagali się bitcoinów w zamian za przywrócenie dostępu do plików znajdujących się na zainfekowanych komputerach.

Lee Dong-geun, analityk Korea Internet Security Center w Seulu ostrzega, że hakerzy z Korei Północnej penetrują obecnie sektor prywatny na dużą skalę w poszukiwaniu środków finansowych dla reżimu.

Źródło: Bloomberg

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL